Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Bahçe

Dekoratif saksı çiçeği düzenlemeleri

9 Mayıs 2013 3.843 kez okundu Yorum yapılmamış

saksı çiçeğiYazın gelmesiyle birlikte balkon, veranda, teras ve bahçelerde geçirilen vakit giderek artıyor ve dış mekan düzenlemeleriyle yaşam alanlarına pozitif enerji katmanın vakti de geliyor. Saksı çiçekleri ülkemizde birçok kadın için en keyifli hobilerden biri olduğundan, dış mekan düzenlemeleri için çiçek bulmak herkes için oldukça kolay olacaktır. Saksı çiçekleri kadar bu çiçeklerin evi olacak saksıların da nasıl göründüğü düzenlemeden alınacak sonucu etkilediğinden, çiçek seçimine gösterilen özenin saksılara da gösterilmesi önemlidir. Balkonları, verandaları ve terasları daha zengin bir görünüme kavuşturmanın en basit ve keyifli yolu olan sakı çiçekleri, doğanın en canlı renkleriyle açık hava geçen zamanın çok daha keyifli hale gelmesini sağlayacaktır. Sardunya, Lavanta, Petunya, Ortanca, Gül, Begonya, Fulya, Çam Güzeli, Hanımeli, Mine veya Karanfil gibi bitkiler özellikle yaz aylarında rengarenk görünen bir mekan için tercih edilebilecek en uygun seçenekler arasındadır. Şüphesiz bunlar dışında da pek çok çiçekli bitki tercih edilebilir.

teras dekorasyonuYaz aylarının tamamını çiçekleriyle mekana pozitif enerji katarak geçirilmesini sağlayacak doğru çiçekleri belirlemek kadar önemli olan hem bu bitkilerin içinde sağlık bir şekilde gelişebileceği hem de görselliğiyle mekana değer katacak saksıları bulmaktadır. Saksılar; plastik, toprak, sepet, seramik, kiremit gibi farklı malzemelerden yapılabileceği gibi metal malzeme kullanılan ve parlak yüzeyleriyle dikkat çeken saksılar dahi bulunmaktadır. Doğrudan güneş alan mekanlarda metal yüzeyler çok fazla parlama yaparak göz yorabileceğinden kullanılmaları pek tavsiye edilmez ancak yine de zevkler ve renkler tartışılmaz… Saksıları seçerken dış mekanla uyumlu malzemelerden yapılan tasarımları seçmek en akıllıcası olacaktır. Beton yüzeylerin hakim olduğu bir terasta yerde duracak bir saksı için beyaz renkli seramik bir saksı uyumlu bir tercih olabilir. Aynı şekilde ahşap bahçe mobilyalarla birlikte kullanım için sepet saksılar oldukça uyumlu bir tercih olacaktır.

saksı çiçekleriEkim yapabileceği kadar geniş bir toprağı “ne yazık ki” olmayanlar için en uygun ve tek alternatif saksı kullanmaktır. Bu sebeple saksıda kolayca yetişebilen ve çiçeklenebilecek olgunluğa erişebilecek bitkiler tercih edilmelidir. Bu konuda daha fazla bilgi almak için internette kısa ve bir o kadar da keyifli bir araştırma yaparak ön bilgi toplamak oldukça yararlı olacaktır. 5-6 orta boy saksının bir araya gelmesi ve tüm saksılara da aynı çiçeğin ekilmesiyle birlikte beton yüzeylerde dahi rengarenk bir bahçe havası yaratılabilir. Özellikle teraslarda büyük boy saksılar ve güneşi seven bitkilerin tercih edilmesi, kısa süre içinde terasın doğal bir görünüm kazanmasını sağlayacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.