Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mobilya

Lükens dresuar ile nostaljik esintiler

14 Mart 2012 5.874 kez okundu 1 yorum var

Dresuar fransızca kelime olan dressoir’den türkçeye geçmiştir ve bir mobilya çeşidinin adı olmaktadır. Geçmişte ihtişamlı bir mobilya olan dresuar salonlarda yemek masalarının yakınında yer alırdı ve yemek takımları üzerine konulurdu. Yüksek ayaklı olan ve geniş bir sehpa boyutunda, çekmeceli bir mobilya olan dresuar çekmeceli olurdu ve  çekmecelerine sofra takımları konulmaktaydı.

Lükens ise mobilya ayağının ismidir ve lükens kıvrımlı mobilya ayağı anlamında kullanılmaktadır. Klasik mobilyaların moda olduğu dönemlerde lükens mobilyalar ve mobilya aksesuarı olarak da lükens dresuar kullanılırdı. Şık duruşları ile beğeni toplayan lükens dresuar günümüzde yeniden moda oldu ve yeniden renklenip ölçülendirilerek evlerde yer açıldı. Salonlarda özel köşeler açılarak lükens dresuar yerleştirildi. İşlevi farklılaştı. Yemek takımları yerine nadide heykeller, biblolar veya vazolar için kullanılmaya başlandı. Antre ve holde de kullanılmaya başlayan lükens dresuar evlerin girişlerinde hoş estetik atmosfer yaratıyor.

Günümüzde dresuar klasik ve modern olarak tasarlanıyor ve maun, kiraz kaplama, kayın kaplama, bambu kaplama modelleri bulunuyor. Klasik dresuar lame ve dore renklerde varak olarak da yapılıyor. İsteğe göre farklı renklerde ve ebatlarda lükens dresuar satışı yapan mobilya mağazaları bulunuyor.

Birsen

Okur Yorumları »

  • Eroğuz kılınç dedi ki:

    Kendim için bir nostaljik sehba yaptım bunun için uygun ayak gerekiyor sizden TEM’in edebilir miyim

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.