Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mobilya

2012 mobilya trendleri

21 Şubat 2012 4.472 kez okundu 1 yorum var

2012 yılının dekorasyon trendlerinin bir kısmı da, “geçmişe dönüş” esintilerinin yoğun olarak hissedildiği ve doğallığın başrolü oynadığı tasarımlarla belirgin hale geliyor. Mobilyaların da dekorasyon trendlerinin geçmişe yolculuğundan etkilendiği yeni yılda, göz alıcılık ile sadeliği aynı çizgide buluşturan mobilya kumaşları sezona damgasını vuruyor. Orta Çağ’ın burjuvazi kokan “rustik” mobilya ve perde tasarımlarından sıkılan Avrupalı tasarımcılar, daha sade ve daha da rahat mobilya tasarımlarına odaklanıyor.

Yeni yılın mobilya tasarımlarında 1970’lerin etkisi baskın şekilde görüldüğü gibi, bazı tasarımcıların saatlerini biraz daha geriye alarak 60’ların zevklerini günümüze getirdiği de oluyor. Mobilya kumaşlarında bu yıl en fazla kullanılan ve dikkat çeken renkleri; altın sarısı, beyaz, uçuk pembe, gül kurusu, küf yeşili, mürdüm, deniz ve petrol mavisi olarak dikkat çekiyor. Yılın moda renkleri gül kurusu ve küf yeşili ise kuşkusuz birçok mobilya tasarımcının geniş salon konseptlerinin çıkış noktası olarak sırtını dayadığını ana renkler görüntüsünde.

Mobilya trendlerin hakim olarak renklerin değişmesi kadar bu yıl tüm tasarımlar, mobilyaların kumaşlarında da eskiye dönüş fikrine sıkı sıkıya tutunmaya devam ediyor. Eski denince belki de akla ilk gelen danteller, çeyiz sandıklarında beklediği uzun yılların acısını çıkartırcasına birçok tasarımda baş köşeye kuruluyor. Bu yıl mobilyaların süslenmesinde aksesuar olarak kullanılan ya da doğrudan mobilyaların yapımda kullanılan en trend kumaşlar; keten, damasko, düz sentetik kumaşlar, rahat pamuklular, kanvas, gabardin, jean taklidi kumaşlar ve jakar olarak göze çarpıyor.

2012 yılının mobilya trendleri; konsept olarak geçmişe derin ve heyecan verici bir yolculuğu temsil ettiğinden, mobilyaların özellikle kol ve ayak kısımların pirinç, bronz ve demir kaplamalar ya da taklitler kullanılıyor ve böylece mobilyaların ağır görünümüne bir hareket katılması sağlanıyor. Pastel tona sahip eski kumaşları olanlar ise tam da tasarımcıların arzu ettiği görüntüyü sağlama konusunda çok şanslı olarak, bu kumaşları asimetrik katlamalar ile mobilyaların özellikle kol kısımlarına örtebiliyor.

Rahnansaika

Okur Yorumları »

  • suleyman dedi ki:

    bu sene bencede canlı renkler damgasını vuracak dekorasyon’a fakat evlerimiz için en azından türkiyede çok iddialı bu tasarımlar

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.