Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

3-6 yaş çocuk odası dekorasyonu

22 Mart 2012 5.508 kez okundu 1 yorum var

3-6 yaş arası, çocuklar için aktivitelerin ve hareketin başladığı dönemdir. Artık bebeklikten çıkıp, oyun oynamaya başlayan çocuğunuz için odalarında, sadece uyuma değil, oyun oynama alanı da oluşturmanız gerekiyor. Dekorasyonu ve estetiği ikinci plana itip, çocuğunuz için fonksiyonel bir oda tasarlamalısınız.

Kendi bedenini tanımaya başlayan çocuğunuz için, cinsiyet ayrımına göre bir tema belirleyip, odasının dekorasyonunu bu tema doğrultusunda yapabilirsiniz. Kız çocukları için melek, gökkuşağı, bebekler, sualtı manzarası; erkek çocuklar içinse uzay, yarış arabaları, uçak ve trenler, sihirbaz ve orman teması idealdir. Çok fazla para harcamadan, bu konuda size en çok yardımcı olacak malzemeler duvar “sticker” ları, temalı nevresim takımları olacaktır.  Temanızı çocuğunuzla birlikte belirledikten sonra, mevcut oda takımında bulunan ve artık ihtiyacı olmayan eşyaları çıkartabilir ve yeni düzenleme için yer açabilirsiniz. Çocuğunuza yeni bir oda takımı almayı planlıyorsanız eğer, yine belirlediğiniz temaya uygun, hem de çok fonksiyonel tasarımlar bulabilirsiniz. Şato şeklinde ya da yarış arabasından yatakları, odanın içerisinde mini bir park yaratabilecek kaydıraklı ranzaları, kolaylıkla her çocuk mobilyası satan mağazadan alabilirsiniz.

Bu yaştaki çocuğunuzun artık bir birey olmaya başladığını ve odasının kendi tercihlerine göre düzenlenmesini isteyeceğini unutmayın. Odasında oyun oynaması için alanlar açarken, kendisini ifade etmesi için onu cesaretlendirerek, mutlaka onun fikrini de alarak düzenlemeler yapın. 3-6 yaş arasındaki çocuk artık kendi kendine giyinebilir bu yüzden günlük kullanacağı iç çamaşırı ve kıyafetlerini, ulaşabileceği çekmecelere yerleştirin. Yeni düzenlemeleri yaparken, eskiyen, üzerine olmayan kıyafetleri, artık oynamadığı veya istemediği oyuncakları ayıklayın.

Sosyalleşmeye başlayan çocuğunuz, odasına arkadaşlarını davet edebilmelidir ve beraber yapacakları masa başı faaliyetleri için, odasına mutlaka kendi boyutlarında masa ve sandalyeler alın. Resim ve puzzle yaparken, oyuncaklarıyla oynarken, bu mini masa takımı çok işe yarayacaktır. Hikâye ve boyama kitaplarını, dergilerini, kırtasiye malzemelerini yerleştirmesi için, odasına bir kütüphane koyun. Depolama, saklama ve düzen için, oyuncakları ve diğer materyalleri sepetler ve kutulardan yardım alarak yerleştirebilirsiniz. Puzzleları ayrı bir kutuya, bebekleri, arabaları, Legoları, kalemleri, boyaları ayrı birer kutu ya da sepete yerleştirirseniz, hem istenildiğinde çabucak bulunabilir hem de odanın düzenli sağlanır.

Okur Yorumları »

  • sercan dedi ki:

    Merhaba bu urun stoklarinizda mevcutmu mevcut ise fiyati nedir sowrumunuz var mi?

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.