Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

5 adımda oda dekorasyonu

10 Ocak 2012 5.383 kez okundu Yorum yapılmamış

Her gün işten eve geldiğinizde ilk düşündüğünüz şey, odanızın dekorasyonunu değiştirmek olabilir. Uzun yıllardır 1 cm dahi yeri değişmeyen mobilyalarınızın oluşturduğu görüntüden artık sıkıldınız ve kapsamlı bir yeniliğe gitmek istiyorsunuz. Her ne kadar odanın görünümüne yeni bir hava katmak isteseniz de, dekorasyon maliyeti karşılayacak genişlikle bir bütçeniz yok. Tüm bu sebepleri göz önünde bulundurarak çok fazla para harcamanıza gerek olmadan, odanızın dekorasyonuna pratik dokunuşlar yapmanız mümkün. Bu 6 noktaya biraz özen göstererek, taze bir havaya sahip yepyeni bir odaya sahip olabilirsiniz.

1-Oda temizliği

Odanızı düzenli olarak zaten temizliyor olabilirsiniz ancak burada bahsedilen baştan aşağı ve kapsamlı bir temizliktir. En son ne zaman tüm mobilyalarınızın altını, dolap arkadalarını, çekmecelerin içlerini ve halıların altını temizlediniz? Odanızın dekorasyonuna başlamadan önce kapsamlı bir temizlik yaparak, en başta odanın hijyenik görünümünü güzelleştirmeniz gerekir. Odanızda kullandığınız halıları şampuanlı bir temizlik ile yenilemenin, perdelerinizi yıkayarak bembeyaz görünmelerini ve mobilyaların altının tamamen temizlemenin odaya girdiğinizde üzerinizde oluşturacağı pozitif etkiye göz ardı etmeyin.

2-Konsept

Odanızın dekorasyonuna başlamadan önce kendinize zevkleriniz doğrultusunda bir konsept belirlemelisiniz. Başarılı bir dekorasyonun kilit noktası; baştan ne istediğini bilerek, doğru planlamayı yapmaktadır. Böylece kendinize odanızın dekorasyonu ile ilgili bir hedef belirlemiş olursunuz. En başta bunu kendinize armağan edeceğiniz bir ödül gibi düşünerek, dekorasyon bileşenleri adım adım oluşturabilirsiniz. Hoşlandığınız renkleri içeren, yaşam tarzınıza uygun ve tasarımı ile hayatınızı kolaylaştıracak bir konsept; hayallerini kurduğunuz güzellikte bir odaya sahip olmanızı sağlayacaktır.

3-Atılacaklar listesi

Öncelikle odada bulunun en küçükten en büyüğe kadar bütün eşyaların bir listesini oluşturun. Daha sonra yapmanız gereken bu eşyaların hangisi atacağınıza, hangisini ise saklamaya devam edeceğinize karar vermektir. Birçok insan bir gün lazım olur düşüncesi ile birçok eşyayı gereksiz yere saklamaktadır. 10 yıl sonra size lazım olabilme ihtimali olan bir eşyayı nedeniyle, yıllar boyunca odanızdaki sıkışıklık yüzünden rahatsız olmanıza hiç gerek yok. Bu süre boyunca dekorasyonu bozarak size verdiği rahatsızlık, 10 yıl sonra sağlayacağı faydadan çok daha büyüktür.

4-Perde ve duvar temizliği

Odanızın dekorasyonunu baştan aşağı yenilemekten bahsederken oldukça ciddi konuşmuştuk. Hiç üşenmeden odanızın tüm perdeleri çıkartın ve duvarlarda asılı olan her şeyi aşağı indirin, buna çiviler bile dahildir. Gündüz yapacağınız bu boşaltma işlemi ile odanıza rahat bir şekilde giren güneş ışığı ile nasıl bir perde ve duvar rengi istediğinize çok daha rahat bir şekilde karar verebilirsiniz. Ayrıca duvarlarınıza asılı olan aksesuarlar her ne kadar dekorasyona katkı sağlasa da, uzun yıllar boyunca aynı eşyalara bakmak canınızı sıkabilir. Bazen sade bir görünüm dekoratif açıdan çok daha estetiktir.

5-Boş alanlar

Bu işlemlerin tamamını yaptığınızda odanızda oldukça büyük bir alan açıldığını fark edeceksiniz. Kullanmadığınız eşyaları atarak, duvar aksesuarlarınızı azaltarak ve belki de perdelerinizi baştan aşağı yenilerek oldukça geniş bir alan kazanmış olacaksınız. Bu aşamadan sonra dilerseniz bu alanı yeni eşyalar ile değerlendirmeyi, dilerseniz de tasarıma herhangi bir şey eklemeden bu genişliğin tadını çıkartmayı düşünebilirsiniz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.