Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aksesuar, Aydınlatma

Abajur modelleri ve kullanımı

10 Ekim 2011 6.491 kez okundu 1 yorum var

Birkaç yüzyıldır kullanılan abajurun tercih edilme nedeni ışığının yumuşak olması ve direk gözelere ulaşmamasıdır. Abajur adı ise Fransızca bir kelimedir. Hemen hemen her evde bulunan abajurlar günümüzde okuma lambası olarak da kullanılmaktadır. Aydınlatmanın yanında hoş bir salon aksesuarı olma özelliğini de taşımaktadır. Işığın bir koruyucu veya siperle gizlenmesi bulunduğu ortama loş ışık yaymasını sağlamaktadır. Abajur ismini bu koruyucu veya siperden almaktadır.

Yaygın bir şekilde kullanılan abajurların çeşit ve renk yelpazesi çok fazladır. Bir ayak üzerine yerleştirilen ampul ve onun koruyucusundan yani siperinden meydana gelen bu köşe ışıklarının üretim malzemeleri siperin farklı, ayağın farklı olabilmektedir. Ayaklar ahşap, plastik, metal, mermer, porselen, seramik olduğu gibi siperler de kağıt, karton, plastik, kumaş kaplı karton, hasır, porselen, hasır, cam ve rafyadan olabilmektedir. Abajurların içine aliminyum folyo sarıldığında ışık daha da güçlenebilmektedir. Günümüzde özel bir tasarım halini almıştır. Modern abajurlar tasarlanmaktadır. Bu abajurlar fiyat açısından da çok çeşitlilik göstermektedir. Renk ve model seçeneği ise çok fazladır. Sadece bu ürünü satan sayısız firmalar bulunmaktadır. Büyüklü, küçüklü ve rengarenk olan bu abajurlar ayrıca dekoratif bir hediyelik de olabilmektedir. Abajurların temizliği ise toz alma şeklinde yapılmaktadır. Uzun süre temizlenmemiş, çok tozlu abajurlar ise kumaştan yapılmış ise silgi ile silinmelidir. Hasır ve cam gibi malzemeden yapılmış abajurlar ise ıslağa yakın nemli bezle silinebilmektedir.

Okur Yorumları »

  • emine dedi ki:

    yukardaki koyu pembe abajura bayıldım satılıkmı acaba evetse fiyatı ne kadar ve nerden temin edebilirim

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.