Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Abajur modelleri

10 Haziran 2013 2.841 kez okundu Yorum yapılmamış

abajur 1Abajurları, aydınlatma ihtiyacımızı karşılamaları için sıklıkla tercih ederken, bazen bu şekilde bir aydınlanma gereksinimin olmadığı durumlarda bile sadece dekoratif özelliklerinden yararlanmak adına abajurlardan birini mutlaka dekorasyonumuza dahil edebiliyoruz.

Abajurlar, aydınlanma aracı olmanın yanı sıra, rengarenk, çeşit çeşit modelleri ile albenileri çok yüksek bir aksesuar grubunu teşkil ediyorlar.

Dekorasyonun stiline bağlı olarak abajurların da uygun bir tarzda seçilmeleri önemlidir. Ayrıca, kısa bacaklı mı, uzun bacaklı mı, hatta aplik mi olup olmayacakları dahi dekorasyonun stili ile ilgilidir. Boyları ile ilgili bir diğer önemli kriter ise kullanılacakları noktadır. İşlevsellikleri nedeni ile aydınlanma aracı olarak tercih edilmişlerse, ilave kriterler de gündeme geelcektir; pratik bir kullanıma ve uzun ömürlü bir malzemeye sahip olmaları gibi.

Abajur modelleri içinde son dönem en çok dikat çekenler, taşlı abajur modelleridir. Daha ağır dekorasyon stillerinin tercih edildiği mekanlarda kullanılmasını tavsiye ettiğimiz taşlı modellerde kullanılan taşlar, bazen alelade cam taşlar olabilirken, bazen de kristal ya da swaroski taşlar da olabilmektedir.

Abajur modelleri, her türlü beğeniyi ve her türlü beklentiyi karşılayacak kadar çok sayıda bulunmaktadır. Taşlı modellerin yanı sıra, ahşap abajurlar, tek renk tekstil abajurlar, desenli tekstil abajurlar, kromdan yapılma abajurlar, örgü abajurlar, peluş abajurlar, komple cam abajurlar, telden yapılma abajurlar, dantel abajurlar gibi birçok çeşide ulaşmak mümkündür.

Abajurlarınızı seçerken bir diğer önemli unsur da temizlenebilir ya da yenilenebilir olmalarıdır. Özellikle tekstilden yapılma abajurlarda temizlenebilir olmalarına, cam gibi kolay kırılabilen modellerde de yenilenebilir olmalarına dikkat etmek, uzun ömürlü kullanımlara imkan verecektir.

Dekorasyonumuzun bu şık unsurlarından maksimum verim alabilmek için onları kullandığımız noktalara da dikkat etmeliyiz. Hem boy, hem de renk ve desen uyumu ile doğru kombinlere imkan verecek şekilde abajurları konumlandırmayı tercih etmek uygun olacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.