Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Bahçe

Açelya bakımı

23 Ekim 2011 4.669 kez okundu Yorum yapılmamış

Açelya Karadeniz İklimine sahip alanlarda yetiştirilebilecek bir bitki türüdür. Çok sayıda çiçek ve yaprak sayısına sahiptir. Açelyalar genellikle kırmızı ya da pembe renkli olabileceği gibi, kimi zaman bu renklerin karışımı ya da tonlarına sahip olabilir. Oldukça nazik, küçük yapraklı ve kırılgan yaprak dallarına sahip olması sebebiyle bakımı da hassasiyet gerektirir. Bundan ötürü her zaman kendisine ait bir alanda tek başına yetiştirilmelidir. Açelyayı balkonunuzda yahut bahçenizde yetiştirebilirsiniz. Çünkü; az önce de belirttiğimiz gibi Karadeniz İklimine has bir bitki olduğundan, mümkün olduğunca soğuk ortamı sever. İlkbaharın başı ve sonbaharın sonu arasında çiçeklenme dönemini yaşar. Eğer bakımı düzenli ve ortam koşulları elverişli ise açelyanızı kışın da çiçek açarken görebilirsiniz. Yalnız çiçeklenme dönemi için dikkat etmeniz gereken bir noktaya dikkat çekelim: Çiçeklenme döneminde açelyanın yaprak üstü ve çiçeklerine kesinlikle su değdirilmemelidir. Çünkü; soğuk ortamda su, yaprak ve çiçekler üzerinde donarak tomurcukların çürümesine sebebiyet verecektir. Bu dönemin haricinde ise açelyanıza su verirken, çiçeğin bulunduğu saksının yarısını geçmeyecek miktarda su vermelisiniz. Kışın günlük sulama aralarını açabilirsiniz. Yazın ise sık sık sulamanız açelyanızı canlı tutmanızı sağlar.

Günlük bakımında sulamaya ek olarak yaptığınız kontrollerde, gözünüze çarpan kurumuş yaprak dallarını kesmeniz açelyanızın daha güzel görünmesine yardımcı olur. Bunun yanında potasyum ve kalsiyum karışımı gübrelerle de takviye yaparsanız bitkinizin tüm ihtiyacını karşılamış olursunuz. Bahçenizde bit ve böceklenmeye karşı tedbir olarak kullandığınız ilacı, çiçeğinize direk yaprak üstünden değil de suyuna karıştırarak vermeniz faydalı olacaktır. Bu sayede hem böceklerden kurtulur hem de yaprak ve çiçeklere zarar vermemiş olursunuz.

Açelya alırken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Tomurcuk sayısının fazla ve büyüklük oranları değişken olan açelyalar tercih edilmelidir. Bu sayede uzun dönem size birbirinden güzel çiçekler verir.
  • Açelya alırken yaprak altlarına bakılmalıdır. Üst kısım yapraklı fakat alt kısım çorak ise açelyanız kısa ömürlü olur.

Bu özelliklere sahip bir açelyanın bakımını da ihmal etmezseniz size uzun süreli bir çiçek şöleni yaşatacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.