Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Banyo

Açık banyolar

11 Mayıs 2012 2.586 kez okundu Yorum yapılmamış

Banyolarımız günün yorgunluğunu atabildiğimiz, belki uzun saatler geçirdiğimiz, belki de, işimizi halledip, hemen terk ettiğimiz mekânlardan. Evlerin en itibar görmeyen odası. İç mimarlar bu durumu sezmiş olacaklar ki, banyolara el atmaya karar verdiler.2000 yılların başında başlayan, banyolara özgürlük sloganı edasıyla, tüm dekoratörler banyolarla uğraşmaya, evin sevilen mekanlarından birisi yapmaya kararlı gözüküyorlar.

Her yeni değişim, ilk başlarda yadırgansa da sonradan fonksiyonelliğinin anlaşılması ile, kullanılmaya, en azından denenmeye başlanıyor. Dediğimiz gibi enteresan gelebilir ama artık banyolar, açık banyo konseptiyle inşaa edilmeye başlanıyor. Yurt dışında kalburüstü bir otelde kaldıysanız, özellikle Milono civarlarında, bu tarz banyoları görmeniz mümkün. Kısaca ebeveyn banyosunun odanın içinde olması, her hangi bir duvarla ayrıştırılmamış olması açık banyo stilini yaratıyor. İlk başka fikir itici gelse de, özellikle tuvaletin açıkta olması fikri insanı itse de, tasarımcılar, bununda çaresini bularak, sadece wc kısmını buzlu cam arkasına alarak, mekanı yine açık bırakıyorlar.

Türklere göre bir sistem değil demeyin. Hatırlarsanız 1990’larda açık mutfak sistemine de aynı şeyi söylemiştik. Açık mutfak kültürümüze uymaz, koku gider, misafir mutfağı görmesin, salonun ortasında mutfak mı olur? Soruları sorduk durduk, eleştirdik. Fakat şu an büyük şehirlerdeki yeni yapılanan mutfakların, %50 si açık mutfak olarak tasarlanıyor. Hatta stüdyo tipi dairelerin tamamı, Amerikan yani açık mutfak sitilinde. Kısaca büyük konuşmamak gerekiyor, zira yanıda ebeveyn banyolarının duvarlarını kırıp, yatak odasına katabiliriz.

Açık banyoların en büyük avantajı, odayı oldukça genişletmesi ve odaya modern bir hava katmasıdır. Hatta banyo duvarı yerine sırt sırta verilmiş yatak başı ve jakuzinin arasına cam bir seperatör yaparak, oldukça güzel bir mekân yaratılabilir. Açık banyolar zaman içerisinde Türklerin de aklına yatacak, ya da biz milletçe, buna da uygun bir tasarım yaparak, açık banyoları Türk usulü kullanıma uydurabiliriz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.