Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Duvar

Açık duvar renkleri seçerken dikkat

21 Şubat 2013 4.940 kez okundu Yorum yapılmamış

Ev dekorasyonunda olduğu gibi işyerleri için de önemli bir unsur olan “sadelik”, sıradanlık ile sıkıcılık arasında gidip gelen ince bir çizgidir. Sade bir konsept yaratmanın en kolay yolu olarak görülen açık renk duvarlar, mekan geneli düşünmeden boyandığında basmakalıp bir görsellik oluşmasına neden olabilir. Birbirinin neredeyse tıpatıp aynı olan dekorasyonların ortak noktası, açık renk duvarlara eşlik edecek kontrastın yakalanamamasıdır. Tamamen gri, fildişi, bej ya da beyaz gibi nötr renklerin hakim olduğu bir dekorasyon anlayışı olmadığı gibi bu tür tasarımlarla sade bir konsept yaratılması da mümkün değildir. Açık renk duvarlar mekandaki tüm diğer eşyalar, bu eşyaların renkleri ve desenleri, mekanın aldığı doğal ışık ve genel tasarım bütünlüğü düşünülerek seçilmelidir.

Toprak rengi ile kardeş olan gri tonları, duvar renklerinde tercih edildiğinde şık bir “kış” konsepti yaratılabilir. Benzer şekilde ahşap dokuların yoğun olduğu mekanlarda bej duvar boyaları kullanılarak doğallığın etkisi arttırılabilir, sade ancak çok şık bir görsellik oluşturulabilir. Mekandaki mobilyaların ahşap olması ve sehpa tercihlerinde de ahşabın kullanılması halinde duvar renklerinde açık tonları tercih etmek oldukça yararlı olacaktır. Ayrıca bakı sebebiyle doğal ışığı az alan odaların daha ferah bir atmosfere sahip olması için de açık renk duvarlar tercih edilebilir ki, bu özellikle ofis ortamları için oldukça yararlı bir etkidir. Bilgisayar karşısında uzun saatler boyunca çalışanların daha ferah bir ortamda vakit geçirmesini sağlamak için açık renk duvarların tercih edilmesi, işverenlerin bilhassa dikkat etmesi gereken detaylardandır.

Açık renk duvarlara eşlik eden beyaz tavanlar, koltuklar, tüller, perdeler, danteller ve halılar mekanda ister istemez sıkıcı bir etki oluşmasına sebep olacaktır. İskandinav ülkelerinde yaygın olarak tercih edilen bu nötr renk etkisi, son yıllarda ülkemizde de ev dekorasyonunda kullanılmaya başlandı. Ancak farklı firmaların bu tarz tasarımlar sunmasına rağmen genel olarak bu tür açık renklerin kullanıldığı mekanların birbirine benzediği de bir gerçek. Konsept bir mekan yaratmak için hazır tasarımlar tercih edilecekse, muhakkak mekanın “kişiselleştirilmesi” adına birkaç rötuş yapmak gerekir. Zira mekanda bulunan büyük bir bitki dahi doğal yeşil tonlarıyla sıkıcı atmosferin dağılmasını sağlayabilir. Kırmızı bir minder, sıcak renklerin hakim olduğu bir tablo ya da renkli cam yüzeylerin yüksek enerjisi bu tür bir etkinin kırılmasını sağlayacaktır.

Duvarlarda açık renk kullanırken klasik dekorasyon tarzının bilinen çizgilerine muhtaç olmamak için mekan dahilinde az da olsa sıcak renkli eşyalara yer verilmesi ve kesinlikle biraz cesur davranarak yeni şeyler denenmelidir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.