Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Perde

Ahşap jaluzi perde

15 Ocak 2012 3.232 kez okundu Yorum yapılmamış

Perdeler bir odanın doğal ışığı ne şekilde alacağını belirleyen araçlar olduğundan, dekorasyondaki önemi diğer tüm araçlardan çok daha fazladır. Perdenizi seçerken sadece nasıl göründüğüne değil, odaya ışığın nasıl girmesini sağladığını da düşünmelisiniz. Bu aşamada ahşap perdeler doğal ışık kullanımını azami seviyede sunabildiği gibi, arzu edildiğinde jaluzi sistemi sayesinde tamamen karanlık bir ortam imkanı da sunabilir. Ahşabın kalın dokusu sayesinde kumaş perdelerde olan ışık sızması, ahşap perdelerde yaşanmayan bir sorundur.

Ahşap perdeler önceden ölçü alınarak takıldığından, odanızın camlarına en uygun şekilde hazırlanır. Ahşap perde sistemlerinde kullanılan malzeme bambu ya da tropik bölgelerde yetişen ağaçlardan seçildiğinden, maliyeti de PVC’ye çok daha ucuzdur. Ayrıca odanıza estetik açıdan katacağı şıklığı, hiçbir plastik ve yan ürünlerinden üretilmiş jaluzi ya da kumaştan yapılmış perde sağlamaz. Ahşap perdelerde kullanılan slatlar yani jaluzi parçaları, dayanıklı şekilde sıkıştırıldığından yoğun kullanım ise PVC malzemede olduğu gibi esneme söz konusu değildir. Uzun yıllar boyunca yapısında hiçbir değişiklik olmadan kullanabileceğin ahşap perdeler, odanızın  tasarımının bir parçası haline gelecektir.

Ahşap perdelerin jaluzi sistemleri de tercihe göre manuel ya da elektrikli otomatik sistem olarak monte edilebilmektedir. Arzu ederseniz oturduğunuz yerden kalkmanıza gerek kalmadan uzaktan kumanda ile perdelerini açıp kapatabilirsiniz. Böylece ahşabın klasik dekorasyona sağladığı tarzı, modern bir dizayn ile birleştirerek eşi benzeri olmayan bir tasarıma sahip olabilirsiniz. Güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde jaluzi slatlarını dilediğiniz şekilde ayarlayarak, doğal ışığın kontrollü bir şekilde odaya girmesini sağlayabilirsiniz. Bu avantaj size hiçbir kumaş perdenin sunamayacağı bir lükstür.

Ancak seçeceğiniz ahşap perdenin boyasında kullanılan kimyasallara dikkat etmelisiniz. Güneş ışığına uzun süre maruz kalan kaplama boyaları içerisindeki kimyasal maddeler, hava ile tepkimeye girerek insan sağlığı için tehlikeli gazların açığa çıkmasına neden olabilir. Soluduğunuz havanın içerisinde ağır metaller olmasını istemiyorsanız, gerekli sağlık sertifikalarına sahip ve bu işte söz sahibi bir firma ile çalışmanızda fayda var. Ayrıca ahşap perdelerin slatlarında kullanılan boya üstü koruyucu malzemenin de güneş ışınlarına dayanıklı olması gerekir. Aksi takdirde gün boyu uzun saatler boyunca doğrudan güneş ışığına maruz kalan slatların rengi, oldukça kısa bir süre içerisinde solacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.