Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Yapı

Ahşap lambiri tavan modelleri

23 Kasım 2012 6.399 kez okundu Yorum yapılmamış

Taban kaplamalarının belki de en estetik görüneni olan ahşap lambiriler, ev ya da işyeri fark etmeden mekan algısına oldukça büyük bir artı katmaktadır. Giderek daha da yoğun bir biçimde doğal ahşap kullanılan dekorasyon trendleriyle tam uyum sağlayan masif ahşap lambiri tavan modelleri ile doğal ve estetik bir atmosfer yaratmak çok daha kolay hale geliyor. Sarıdan kızıla, sütlü kahveden toprak tonlarına birçok farklı renk seçeneği ile sunulan lambiri modelleri, mekanın yapısal özelliği ile daha sıcak bir görünüm kazanmasını sağlayacaktır. Masif parke kullanılan mekanlardan ziyade fayans uygulamaları sebebiyle fazla parlak ve tek düze görünen mekanlarda tercih edilen ahşap lambiri uygulamaları, tercih edilen dekorasyon tarzına göre ahşap zeminlerle de uyum sağlayabilmektedir.

Zeminin ahşap olduğu mekanlarda tavanda da ahşap kullanmak biraz riskli bir tercih olabilir. Zira tavanla zemin arasındaki kontrastın sağlanamaması halinde mekanın basık ve daha sıradan görünmesi gibi sorunlar çıkabilmektedir. Bu nedenle özellikle masif parke kullanılan zeminlerde tavan uygulaması olarak ahşap lambiri seçeceklerin, zemin renginin en açık ya da en koyu tercih etmesi gerekmektedir. Böylece hem renkler arası uyum yakalanmış hem de mekanda tek renkli sıradan görünüm önlenmiş olur.

Lambiri tavan uygulaması için her ağaç uygun olmamakla birlikte mekanın yapısal özellikleri ve kullanım alışkanlıklarına göre ahşap seçilmesi daha doğru olacaktır. Alçak tavanlı ev ve ofislerde ahşap lambiri uygulamalarında mümkün olduğunca açık tonlu ahşap malzemeler seçilmeli ve mekanın basık görünmesi engellenmelidir. Ayrıca mekanın nem ve rutubetle olan ilişkisi de ahşap lambiri uygulamalarında kullanılacak malzemeyi etkilemektedir. Örneğin, küçük odalar ve alçak tavanlı mekanlar için açık tonlar vaat eden çam ağacı oldukça uygun bir seçim olabilir. Ladin de özellikle ülkemizde uygulanan ahşap lambirilerde en çok kullanılan ağaç türleri arasında yer almaktadır. Ladin kaplamalar hem dayanıklılığı ile uzun süreli kullanım hem de görsel açıdan ferah bir atmosfer sunmaktadır.

Ahşap klasik dekorasyonla ilişkili gibi görünse de bilhassa Avrupa’da yeni çağdaş dekorasyon akımlarının doğal malzeme kullanımına yönelmesi ile lambiri tavan uygulamaları da artık her dekorasyon stiliyle birlikte kullanılır hale geldi. Modern dekore edilmiş ve birkaç metal görünümlü parlak aksesuarlar ile görselliği desteklenmiş bir mekana uygulanan koyu renk ahşap lambiri tavanlar karakter sahibi bir tasarım oluşmasını sağlayacaktır. Son olarak ahşap lambiri tavan uygulamalarında renk seçimi yaparken mekandaki mobilyaların da göz önüne alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.