Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Yapı

Ahşap merdiven modelleri

3 Haziran 2013 5.891 kez okundu Yorum yapılmamış

ahşap merdiven modelleriMüstakil dubleks evler ve apartman dairelerinin en önemli yapısal özelliklerinden biri olan merdivenler, evin kullanım alanına dahil olduğu için dekorasyonun konusudur ve farklı tasarıma sahip olan bir merdiven kullanmak tüm evin dekorasyonunu değiştirir. Dubleks evlerinde ve apartman dairelerinin tüm atmosferini değiştiren ve dekorasyonunun “lüks” bir tarza kavuşmasını sağlayan ahşap merdiven modelleri, sıcak bir ev dekorasyonu için tercih edilebilecek en uygun seçenektir.  Dayanıklı yapısı ile senelere meydan okuyan ahşap merdivenler doğal malzemeden yapıldığı için yapay malzemeli modellere göre çok daha doğal bir görünüm sunar. Kolay temizlenebilmeleri ev işlerini kolaylaştırırken, cilalı ya da mat olmak üzere onlarca farklı renk seçeneği arasından tercih yapılabilir. Meşe, kayın, çam gibi pek çok farklı ahşap malzeme arasından gerek beğeni gerekse de bütçe doğrultusunda tercih yapılabilir.

ahşap merdiven çeşitleriDubleks bir ev için ahşap merdiven seçerken dikkat edilmesi gereken, evde kullanılan diğer ahşap eşyalarla uyum sağlayacak seçimin yapılmasıdır. Evde kullanılan mobilya takımları, dolaplar ve diğer eşyalarla aynı ahşap malzemenin tercih edilmesi ahşap merdivenlerin genel dekorasyon bütünlüğüne katkı sağlamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca pencere ve kapılarda da ahşap kullanılması halinde bilhassa kapılarla aynı tona sahip olan ahşapların tercih edilmesine dikkat edilmelidir. Beton merdivenler de ahşap kaplama yapılabildiğinden betonun soğukluğu; mobilyalar, kapılar ve pencerelerle uyumlu ahşap profillerin seçilmesi ile sıcacık bir etkiye dönüşebilir. Unutulmamasında yarar var ki, beton üzerine ahşap profil kullanılsa dahi merdiven yapımı ustalık isteyen bir iştir. Beton merdivenlerin tamamen değil kısmen ahşap profillerle kaplanması için dahi işinin ehli bir firma ya da ustayla anlaşmak gerekir.

ahşap merdivenDubleks dairelerde ve müstakil evlerde oldukça farklı ahşap merdiven çeşitleri kullanılabileceği gibi, merdiven altının oldukça işlevsel bir dolap olarak kullanılması da mümkündür. Merdiven altının ölü alan olarak hiçbir işe yaramamasındansa, bu alanın pratik bir uygulama ile ahşap profillerle kapatılması ekstradan depolama alanı oluşmasını sağlayacaktır. Ahşap malzeme kullanılarak yapılacak olan kapalı çekmeceler ya da açık raflar dahi merdiven altının kullanışlı bir alana dönüştürecektir. Ahşap merdivenlerin en önemli bölümü tırabzanlardır ve özellikle ilk basamakta yer alan tırabzan topuzu tüm mekanın havasını değiştirebilir. Basit bir tasarıma sahip olan merdivenler dahi gösterişli bir tırabzan topuzu yerleştirerek tüm ahşap merdivenin prestijli bir görünüm kazanması sağlanabilir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.