Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Ahşap mobilya üretiminde kalite standartları

23 Mayıs 2012 5.331 kez okundu Yorum yapılmamış

Bu yıl dekorasyon sektörüne muhteşem bir geri dönüş yapan ahşap mobilyalar, doğal yapısı ve klasik çizgisiyle birçok insanın favori dekorasyon malzemesi haline dönüştü. Bu yıl olduğu gibi gelecek yıl da ev ve ofis tasarımlarında çok sık karşımıza çıkacağına kesin gözüyle bakılan ahşap mobilyaların kalitesi, doğrudan mobilyanın üretildiği ahşapla ilgilidir. Son dönemde bilhassa antikaların büyük değer kazandığı dekorasyon trendlerinde bazı ağaç türünden üretilen mobilya çeşitlerinin daha da prestijli bir şıklık sunduğu söylenebilir. Mobilyalarda kullanılan ahşabın hangi ağaç türünden elde edildiği kadar yetiştirme koşulları, bölgenin coğrafi şartları, nem oranı ve fırınlanma tekniği gibi birçok farklı etken mobilyanın kalitesini doğrudan etkilemektedir.

Günümüzde ülkemizde olduğu gibi dünya genelinde de en kaliteli ahşap mobilya üreten firmaların tamamı, kullandıkları ahşap malzemeleri kesim aşamasından itibaren takip etmekte ve büyük bir özenle üretim aşamasını gerçekleştirmektedir. Çoğu insan tüm mobilyalarda kullanılan ahşap malzemelerin birbiri ile aynı olduğunu zannetse de, aslında birçok farklı türde ahşap bulunmaktadır. Ülkemizde faaliyet gösteren mobilya firmaları arasında kendi geliştirdiği ahşap üretim tekniklerinin patentini alarak dünyada bir ilke imza atan başarılı markalar olmasına rağmen yine de bu firmalar piyasa genelinde pek fazla bilinmemektedir.

Modern teknolojinin her alanda olduğu gibi mobilya üretiminde de kendini göstermesi ile ahşap mobilya üretimi de büyük oranda gelişti ve bunun da bir sonucu olarak nanoteknoloji ürünü ahşap mobilyalar ve üniteler dahi Türkiye’de üretilebilir hale geldi. Bazı Türk firmaları kendi üretim bantlarında yeni nesil nanoteknoloji ürünü ahşap mobilyalar üretebildiği gibi, bu ürünlerin tamamı anti bakteriyel özelliğe sahip olduğundan sağlık açısından da büyük bir yarar sağlamaktadır. Küflenmeye, mantara ve bakterilere karşı nanoteknolojik kaplamalarla büyük bir koruma sağlayan ahşap mobilya modelleri, çocukların daha sağlıklı bir ortamda büyümesini sağladığından öncelik tercih nedeni olmalıdır.

Estetik güzellik kadar önemli olan bir diğer konu da, üretici firmaların Avrupa Standartları’na uygun üretim yaptıklarını belirten sertifikalara sahip olmalarıdır. E-1 kalitesine garanti verebilen ve üretiminde hiçbir kanserojen madde kullanmadığını aldığı sertifikalarla ispatlayabilen markaların ahşap mobilya modellerinin tercih edilmesi hem satın alınan ürünün uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanılmasını hem de sağlık açısından herhangi bir problem yaşanmamasını sağlayacaktır. Ağacın gelişme aşamasından itibaren dikkatli bir şekilde takip edilmesi ve doğru tekniklerle işlenmesi gereken ahşap, mobilya kalitesindeki en önemli etkendir.

 

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.