Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mobilya

Ahşap mobilyalarınızı yenileyin

13 Şubat 2012 3.432 kez okundu Yorum yapılmamış

Ahşap mobilyalar genellikle uzun süre dayanması için sert ağaçlardan üretilir. Ahşap mobilyaların kullanım esnasında darbelerden korunması kadar, havadaki neme karşı da önlem alınması gerekir. Düzenli olarak bakımını yapacağınız ahşap mobilyalarınız, uzun yıllar boyunca ilk günkü görünümünü sürdürecektir. Eski mobilyalarınızın daha yeni ve pürüzsüz bir görüneme sahip olması için ahşap yüzeyleri düzenli olarak yağlayabilirsiniz. Piyasada bu iş için uygun birçok farklı türde yağ bulunmak ile beraber, mobilyanızın üretildiği ağaç tipine uygun yağı almaya özen göstermeniz gerekir.

Daha çok balkonlarda ve dış mekanlarda kullanılan ahşap mobilyalar tik, bambu ya da okaliptüs gibi çok sert ağaçlardan üretilir. Örneğin; kullandığınız mobilya tik ağacı gibi dayanıklı bir malzemeden dahi üretilmiş olsa, hava şartları ve geçen uzun yıllarda yoğun kullanım ile yıpranabilir. Bu nedenle en sert ağaçlardan dahi yapılmış olsa mobilyalarınızın düzenli olarak yağlanması gerekir. Mobilyanızın bakımını yağmak için yağ uygulamadan önce mutlaka ahşap yüzeyin tozlardan arındırılmış ve eski boyadan arındırılmış olması gerekir. Şayet ahşap mobilyalarınızın yüzeyinde eskimiş ve yıpranmış bir boya varsa, yağ uygulamadan önce zımpara yapmanız gerekir.

Mobilyanızın üzerindeki vernik ve boya artıklarını zımpara ile tamamen temizledikten sonra tinerlenmesi gerekir. Ahşap mobilya yapımında kullanılan ağaçlar genellikle sert yapılı olduğundan, içerisinde doğal yağlar ve reçineler hala durmaktadır. Zımpara işleminden sonra tinerleme, ahşabın ilerleyen zamanlarda reçinesini yüzeye çıkartmasını engelleyecektir. Bunun için tercih edilebilecek en iyi malzeme, selülozik tinerdir. Yumuşak dokulu bir bezi selülozik tinere batırdıktan sonra zımparaladığınız yüzeyi iyice temizleyin. Daha etkili bir sonuç almak istenirse, alt katmana emprenye yani koruyucu uygulanması gerekir. Ancak bu aşamada emprenye maddesinin Solvent gibi zehirli bir maddeden üretildiği ve bilinçli şekilde kullanılması gerektiğine dikkat edilmesi gerekir.

Tinerle üst yüzeyini iyice temizlediğiniz ahşap mobilyanıza uygulayacağınız yağı, mutlaka ahşabın dokusuna dikkat ederek sürmeniz gerekir. Pütürsüz ve homojen bir görünüm elde etmek için yağı, ahşap dokusundaki damar ve çizgilerinin ilerlediği yöne doğru sürmeniz gerekir. Genellikle 2-3 kat yağ uygulanması gerekir ki mobilya için etkili bir korunma sağlanabilsin. Bu şekilde uygulanan katlar arasında en az 24 saat beklenmesi ve ahşabın yağı tamamen emmesine izin verilmesi gerekir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.