Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Mobilya

Ahşap oymalı yatak odası takımları

12 Temmuz 2012 5.018 kez okundu Yorum yapılmamış

Yatak odası dekorasyonunun en önemli unsuru olan yatak odası takımları günümüzde birçok farklı profilden üretiliyor olsa da, hala en değerli olanlar el işçiliği ile yapılan ahşap oymalı yatak odası takımlarıdır. Bu sezonun ve gelecek yılın dekorasyon modasında bir trend haline gelen ahşap şıklığı, klasik çizgi ile buluşarak prestijli bir tasarım oluşmasını sağlayacaktır. Gelişen teknoloji ile birlikte yarı makine yarı el işçiliği kullanılarak da üretilebilen oymalı yatak odaları sayesinde klasik çizginin dışına çıkmak da mümkün. Yabancı ağaç türleri ile olduğu kadar yerli ahşaptan da üretilebilen oymalı yatak odası takımlarının değeri de kuşkusuz seri üretim bantlarından çıkan modüler ürünlerden çok daha yüksektir.

Selçuklu ve sonrasında Osmanlı tarafından yüzyıllarca kullanılan ahşap oymacılığı yatak odası takımları ile birleşerek mekanın tüm atmosferinin değişmesini sağlıyor. Farklı renk seçenekleriyle de üretilen ahşap oymalı yatak odası takımları isteğe göre çivi veya metal parçalar kullanılmadan da üretilebiliyor. Osmanlı motifleri ile süslenen kabartma oymalar ile daha da zengin bir görünüm vaat eden yatak odası takımlarına olan ilgi ise her geçen gün daha da artıyor. Yöresel motifler ile süslenerek yatak odasının etnik bir kimlik kazanmasını da sağlayabilen yatak odası takımları kesinlikle mobilya modellerinin en üst kesimini oluşturuyor.

Hat sanatı işlemeleri ve sedef kakma gibi farklı tekniklerin de kullanılabildiği ahşap oymalı yatak odası takımlarının en pahalı olanları ise şüphesiz antika değerinde olanlar. Osmanlı döneminden kalan sedef kakmalı ve ahşap oymalı bir yatak odası takımı için küçük bir servetin gözden çıkarılması gerekse de, estetik şıklığın sanat ve tarihle buluşması olarak yorumlanan bu takımlar için ödenen bedele kesinlikle değecektir. Giyim modasında da öne çıkan çiçek ve gül desenleri ise ahşap oymalı yatak odası takımlarının adeta vazgeçilmezi. Kündekari oyma stili ile birleşen gül desenli oymalar yatak odası takımınızın görenleri kendine hayran bırakmasını sağlayacaktır.

Osmanlı kültüründe saray sanatı olarak da bilinen ahşap oymacılığını yatak odası modelleri ile birleştiren tasarımlar farklı ağaç türevlerinden üretilebiliyor. Antika görünümü isteyenler için ahşaba uygulanan eskitme teknikleri sayesinde yüzyıllar öncesinden kalmış gibi görünen oymalı yatak odası takımları yapılıyor. Metal aksamlar ile tasarımı zenginleştirilen yatak odası takımlarının klasik stil dekorasyon için biçilmiş kaftan olduğu söylemeye dahi gerek yok. Ayrıca yeni üretim teknikleri sayesinde ahşap oymalı bir yatak odası takımını son derece modern bir tasarıma büründürmek de mümkün.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.