Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Akdeniz dekorasyon stili

4 Temmuz 2012 2.802 kez okundu Yorum yapılmamış

  Akdeniz ikliminin, yazlarının uzun sürmesi ve sıcak olması nedeni ile gölgelik alan yaratan ve verandalı avluları olan evler, tipik Akdeniz mimarisidir. Çağlar boyunca, ticaret gemileri sayesinde Akdeniz’in bu stili dünyaya yayılmış, rahatlık ve konfor arayanları daima etkisi altına almıştır.

Aslında, Akdeniz stili dekorasyonda işlenmemiş ağaçlar ve kireçle boyanmış duvarlar genel tarzdır. Beyaz, toprak renkleri ve yeşil tonları, bu dekorasyon tarzının baş renkleridir. Genelde, rahat sedirler ve büyük renkli yastıklar ile donatılan evlerde, rahatlık ve konfor en üst seviyede düşünülür. Hatta sedir tutkusu, verandalarda ve balkonlarda da görülmektedir. Ahşaptan veya ferforjeden yapılan, genelde altlarında bazaları olan bu sedirlerin üstüne pomponlu, bürümcük kumaştan veya ketenden yapılan örtüler, rahat ve rengarenk yastıklar, gölgelik alanlarda dinlenmeyi seven Akdenizlilere özgü bir tarzdır. Fransa, Yunanistan, ispanya ve kuzey Afrika ülkelerinin geleneksel tarzına, biraz oryantal etki de karışmış ve dekorasyona klasik mobilya grupları da katılmıştır. Orta sehpaların, oymalı ve sedefli olduğu evlere de rastlamak mümkündür. Pencereler, genelde ahşaptan, keten veya farklı kumaşlarla yapılan, renkli ve beyaz perdeler ile süslenmektedir. Ağaçların ve doğanın etkisi, evlerde fazlası ile hissedilmektedir. Paravanların, bakır sinilerin, toprak çanak ve çömleklerin hakim olduğu Akdeniz dekorasyonunda, metal eşyalar kullanılarak farklı tarzlar da oluşturulmaktadır. Metal mumluklar, pirinç fenerler, üzeri çini döşeli masa ve sehpalar bu etkiyi kuvvetli hissettiren unsurlardır. Zeminlerde döşenmiş olan taş ya da çini uygulamalarına, tavanlarda eşlik eden ahşap döşemeler, Akdeniz stilinin farklı versiyonlarıdır. Tam tersi olan zeminlerde, rabıta dediğimiz ahşap döşemeler, duvarlarda çini ya da mozaik uygulamaları yapılmaktadır. Tek ortak yön olan, geniş ve rahat yer minderleri ile Akdeniz stilinin rahatlığını yansıtmaktadır.

Akdeniz stili bir dekorasyon yapmak isterseniz, beyaz ya da toprak renk grubu tonlarını kullanabilirsiniz. Bir odanızı köy sıvası yaptırarak, geniş sedirleri ile o stile sokabilirsiniz. Akdeniz stili dekorasyon, rahatlığın ve konforun stilidir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.