Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Yapı

Alçı kemer modelleri

23 Kasım 2012 6.171 kez okundu Yorum yapılmamış

Ev ve işyeri dekorasyonunun en çok dikkat çeken yapısal uygulamalarından biri olan alçı kemerler, mekanda yapısal bir değişiklik oluşmasını sağlamasına rağmen oldukça makul seviyeli bir maliyete sahiptir. Mekan havasının daha yumuşak ve estetik bir hale gelmesini sağlayan alçı kemer modelleri, düz hatların oluşturduğu kesin görünümün de büyük oranda kırılmasını sağlar. Ev dekorasyonunda çok fazla sivri hatların kullanılması renk ve aydınlatmaya rağmen odalarda yapay ve sert bir görsellik oluşmasına neden olurken, alçı kemerlerin yuvarlar hatları sayesinde çok daha “soft” bir mekan algısı yaratılabilir. Kapı üstlerinden koridorlara, pencerelerden duvar nişlerine kadar mimaride birçok alanda kullanılan alçı kemerler yapısal değişiklik isteyenlere oldukça pratik ve ekonomik çözümler sunmaktadır.

Koridorlar belki de ev dekorasyonunda alçı kemer uygulamaları için en ideal alanlardır. Koridorun giriş ve çıkışının alçı kemer modelleri ile süslenmesi mekan algısının tamamen değişmesini ve tasarımın kimlik kazanmasını sağlar. Dikkat çeken bir mekan tasarlamak için en işlevsel seçimlerden biri olan alçı kemerler, eve gelen misafirler tarafından odanın her yerinden fark edilecektir. Oda girişinin tam karşısında yer alan pencerelerin mekana kattığı derinliğin arttırılması için de tercih edilen alçı kemer modelleri, daha odaya girmeden pencereden gelen doğal ışığın algının odağına oturmasına ve mekan atmosferinin ferah bir hale dönüşmesine neden olmaktadır. Özellikle manzarası olan evlerde bu tür alçı kemer modellerinin kullanımı, odanın giriş kapısının tam karşısında yer alan pencerenin etkisi vurgulamanın en şık yollarından biridir.

Alçı kemer uygulamaları geniş mekanlarda alanı iki bölüme ayırmak için de tercih edilmektedir. Yeni dekorasyon trendlerinde sıkça karşılaşılan çift taraflı tasarımlar, geniş mekanların iki farklı kontrast ve tarzda döşenmesine imkan sağlar. Geniş mekanlarda algının farklı odaklara kaymasını sağlayan alçı kemerler, adeta bir sınır çizgisi görevi üstlenir. Amerikan mutfaklı salonlarda da tercih edilen kemer modelleri, hiç bir bölme paneli ya da duvar kullanılmamasına rağmen mutfak bölümü ile salonun görsel olarak ayrılmasına yardımcı olmaktadır. Duvar örülmesine ya da bölme panelleriyle paravan uygulamalarına gerek kalmadan alçı kemer ile mutfak ve salonu oldukça şık bir şekilde birbirinden ayırabilirsiniz. Sıralı şekilde arka arkaya yerleştirilen alçı kemerler ise mekanda çok boyutlu bir algı oluşturduğundan özellikle basık ve dar alanlı odalarda tercih edilmektedir. Birçok farklı şekilde kullanılan alçı kemerler ile daha da farklı algısal temalar oluşturmak tamamen sizin elinizde…

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.