Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Zemin

Alternatif zemin döşemesi, Pösteki ve post

14 Mayıs 2012 4.001 kez okundu Yorum yapılmamış

Hayvanların derisinin yüzüldükten sonra kalan derili kısma, pösteki ve ya post deniliyor. Pösteki daha çok dana, inek, manda gibi diğerlerine nazaran daha kısa tüylü genelde, büyük baş hayvanların yüzülmüş derisine deniliyor. Post ise, bol ve uzun tüylü hayvanlardan elde edilen deri cinsidir. Sizde evlerinizde farklı bir konsept yaratmak ve doğal bir dokudan alınmış sentetik olmayan bir görüntü istiyorsanız, post ya da pöstekileri dekorasyon için düşünebilirsiniz.

Post ya da pöstekiler, konunun uzmanı bir profesyonel tarafından, deriye zarar vermeden sıyrılıp yüzülüyor ve ardından derinin temizlenme işlemi gerçekleşiyor. Temizlenme işlemini tuzlama ve tabaklanma işlemi takip ediyor. Deri yaşayan bir organizmadır bu sebeple canlıdan ayrıldığı andan itibaren, kokmaya başlayacaktır. Bu sebeple, çok iyi yıkanmalı, temizlenmeli ve ardından kokmaması için tuzlama işlemi ve en sonda tabaklanma işlemi yapılarak, kullanıcıların beğenisine sunulmalıdır.

Pösteki ve postlar uzman bir kişi tarafından tabaklanmazlarsa kokusu tüm evi sarar ve istenmeyen bir duruma mahal verir. Bu sebeple, alacağınız ürünü işlemlerine güvendiğiniz bir yerden temin edin. Tabaklanma işleminin en sonunda, derinin iyi tutunması için, alt kısmına bir çeşit plastik kaymaz eklenir. Aynı zamanda bu katman, zaman içinde ya da derinin ince olduğu kısımlarda, oluşabilecek yırtıklar için bariyer görevi üstlenir.

Özellikle şömine önüne çok yakışan pöstekiler, uzun kış gecelerinde ateşin önünde size eşlik eder ve ciddi bir izolasyon sağlamanıza yardımcı olur. Dağ evi, ya da çok soğuk iklimli bölgelerde kış mevsiminde kullanılabilecek en mantıklı seçimlerdendir. Postlar ise daha ufak boyluları yatak odalarına ayakuçlarına, tenle temasın çok olduğu alanlarda kullanılabilir ve yumuşaklığı ile sizi dinginleştirir.

Pösteki ve postları elektrik süpürgenizin en düşük ayarında süpürerek temizleyiniz. Ardından ayda bir ılık sabunlu bir su ile kılların çıkış yönünde silerek temizlenebilir. Fakat postların mutlaka profesyonel bir yıkamaya ihtiyacı vardır. Satıcı size ne kadar” kesinlikle kılı dökülmez” dese de, zaman içinde aşınmalar ve dökülmeler yaşayabilirsiniz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.