Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Amerikan bar dekorasyonu

14 Ocak 2012 10.763 kez okundu Yorum yapılmamış

Evlerde bulunan Amerikan tip barlar, toplumumuzda genellikle bir zenginlik göstergesi olarak algılanmaktadır. Özellikle bahçeli geniş evler ve villaların salonlarında yaygın olarak kullanılan ev tipi barlar, salonun havasını tamamen değiştirebilmektedir. Ülkemizde mekanların köşe kısımlarına ya da girinti olan bölgelerde kullanılan Amerikan tipi barlar, aslında bahçe ve teras dekorasyonlarında da büyük bir fark yaratmak için kullanılabilir. Arkadaşlar ile birlikte geçirilen keyifli bir akşamda içeceğiniz birkaç kadeh içkiyi, kendi barınızda kendi elleriniz ile hazırlamak hoş bir duygudur.

Amerikan bar genel olarak üç ana parçadan ve bu parçaları geliştiren farklı dekorasyon araçlarından oluşur. Bar, tezgah ve şişelik bölümü olarak tanımlanan bu iç ana kısım, evinizde yaptıracağınız barın ana hatlarını oluşturacaktır. Bar bölümü için son dönem içerisinde oldukça yaygın olaran ahşap ya da deri kaplamalı malzemeleri kullanabilirsiniz. Özellikle Amerikan tipi bir bar yaptırmak istediğiniz halde, pahalı dekorasyon malzemelerine ayıracak bütçeniz yoksa bambu sizin için mükemmel bir seçenek olacaktır. Bambu hem doğal bir malzeme olduğu için ahşabın şıklığını ev tipi barınıza yansıtır hem de çok kolay temin edilebilen bir madde olmasıyla bütçenizin fazla yorulmamasını sağlar.

Ev tipi barlarda görselliğin yoğun derece kullanıldığı şişelik bölümü ise tasarımın estetiğini belirleyen faktörlerdendir. Bu aşamada metal gibi ağır malzemelerden üretilen şişelikleri tercih etmemeye gayret göstermelisiniz. Metal malzemeden üretilen şişelikler oldukça ağır olduğundan, zaman içerisinde içerisine konan şişelerin ağırlığı nedeniyle duvara monte edilen bölgedeki betonun zayıflamasına neden olabilir. Ayrıca herhangi bir değişiklik yapmak istediğinizde çok ağır oldukları için taşınmaları ya da yerlerinin değiştirilmesi için oldukça kalabalık bir ekip gerekebilir.

Seçeceğiniz tezgahın malzemesi ve yüzeyin görünümü de Amerikan barınızın lüks görünmesini doğrudan etkiler. Bu nedenle tabiri caizse eğer biraz paraya kıymaya karar verirseniz, granit malzemeden üretilen bar tezgahları tasarımın oldukça zengin görünmesini sağlayacaktır. Oldukça yumuşak bir dokusu olan granit malzemeli bar tezgahları, sizin ve sevdiklerinizin kendini çok iyi hissetmesini sağlayacaktır. Ancak üzerinde asitli içecekler ve alkollü malzemeler kullanılacağından temizliğine dikkat etmeniz gereken granit tezgahlar, üzerlerine bir şey döküldüğünde hızlı bir şekilde temizlik gerektirir. Aksi takdirde birkaç yıl içerisinde bar tezgahınızın bazı bölümlerinde doku yıpranmasından kaynaklanan renk farklılıkları oluşacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.