Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Amerikan kapı boyama

28 Ocak 2012 9.875 kez okundu Yorum yapılmamış

Son yıllarda oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan Amerikan kapılar, evlerde en fazla tercih edilen panel kapı tipidir. Zaman içerisinde üzerinde oluşan deformasyon ya da rengini değiştirmek istemeniz nedeni ile boya ihtiyacı doya Amerikan kapıları, kolay bir şekilde kimseden yardım almadan boyayabilirsiniz. Amerikan tipi panel kapıların boyaları genellikle özel olarak satılmaktadır ve bu boyalar püskürtmeli olarak uygulanır.

Amerikan kapıları boyarken dikkat etmeniz gereken en önemli konu; kullandığınız boyanın kapının doğal görünümünü kapatmayacak şekilde, yüzeydeki damar ve çizgilerin görünür biçimde kalmasını sağlayacak su bazlı bir boya kullanmanızdır. Çoğunlukla mat renkli boyalar tercih edilmeli ve gerekmedikçe koyu renk boyalardan kaçınılmalıdır. Amerikan kapıları boyarken kullanacağınız boya su bazlı dahi olsa koyu renk olması durumunda, ilerleyen zamanlarda kapının rengini açmak için oldukça fazla boya harcamanız gerekecektir. Koyu renk boyaların Amerikan kapılara uygulanması, daha sonra renginin değiştirilmesinin oldukça güç ve zahmetli olması nedeni ile tercih edilmemektedir.

Dilerseniz su bazlı olmak şartıyla Amerikan tipi panel kapılarınızı yağlı boya ile de boyayabilirsiniz. Tıpkı normal yağlı boyalarda olduğu gibi fırça ile uygulanan su bazlı yağlı boyalar, kapının yüzeyindeki damar ve çizgilerin kapanmamasını sağlayacaktır. Bu tür su bazlı yağlı boyalar kapıya herhangi bir zarar vermediği gibi hem doğal görünümün korunmasını hem de kapı malzemesinin nemden korunmasını sağlar. Ancak normal bir yağlı boya ile boyayacağını panel kapıların yüzeyi tamamen kapanacağından, doğal görünümü de tamamen kaybetmektedir.

Son olarak aklınızda bulunmasında fayda olacak bir diğer konu da; şayet boyamayı düşündüğünü Amerikan tip panel kapınız oldukça koyu bir renge sahipse, gerek püskürtmesi hazır boya gerekse de su bazlı yağlı boya alırken fazladan birkaç tüp ya da kova boya almanızda fayda olacağıdır. Koyu renge sahip bir Amerikan kapının rengini açmak için her kattan sonra en az 6-7 saat beklemeli ve en az 5-6 kat boya uygulamalısınız. Kapıda kullanılan boyaya göre kat sayısı daha da artabilir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.