Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aksesuar

Antikalar ve dekorasyon

1 Eylül 2012 3.772 kez okundu Yorum yapılmamış

Eski çağlardan kalma ,100 yıllık geçmişi olan ve sanatsal bir değer taşıyan yapıtlara ya da eşyalara antika diyoruz. Antikalar çok ender bulunduklarından değerlidir. Hatta bazıları bir servet değerinde olabilir. Ünlü insanlara ya da belirli bir tarihsel dönemde yapılmış olabilirler. Çoğu insan zaman geçtikçe değerleneceğini bildiğinden, bazıları da kullanmaktan zevk aldığından antika toplarlar.

Antika koleksiyonculuğu çok eski zamanlara dayanmaktadır. Antik çağlarda, tapınak gibi bazı alanlarda hazine saklanması ile başladığı düşünülür. Bu gün günümüzde antikalar yapıldıkları zaman ve yere göre sınıflanır. Örn.  bir İngiliz antikası hangi tarihte yapıldıysa, hükümdar olan kral ve kraliçenin ismi ile ilişkilendirilir. Victoria dönemi çay takımı gibi. Bazen de o dönemin usta mobilyacıları, saat yapımcıları gibi tasarımcıların imzaları ile belirlenir. Bir antika, ancak yapıldığı yer ve zaman kanıtlandığında çok değer kazanır. Eğer tanınmış bir usta elinden çıkmış ve imzasını taşıyorsa, değer biçilemeyen parçalarda vardır. Fakat, antika uzmanları parçanın malzemesine ve işçiliğine göre yer ve zamanı anlamaktadırlar. Antika koleksiyoncularının en çok ilgi gösterdikleri antikalar, cam eşya ve objeler, saatler, altın ve gümüş, pirinç eşyalar, mobilyalar, seramikler,porselen eşya, obje , çay takımları, tabaklar, halı ve kilimler olarak sayılabilir. Koleksiyonculuk, bir  çok insan için çok değerlidir ve çok anlam ifade etmektedir. Ülkemizde pek çok önemli koleksiyoncu bulunmaktadır. Yapılan açık arttırmalarda ve sergilerde bu koleksiyon parçalarını görmek mümkündür.

Antikalar, klasik dekorasyon yapılan evlerde sıklıkla karşılaştığımız obje ve eşyalardır. Bazen, aileden kalan mobilyalar bazen de özel satın alınan parçalar salonlarda sergilenmektedir. Fakat, antika obje ve mobilyaların pahallı olması nedeni ile evlerde farklı tarz uygulamalar yapılarak, antika bir dekorasyon tarzı uygulanabilir. Belki de bunun en iyi örneği, Pate-Sur-Pate tekniği ile yapılmış vazolar, çay takımları ve tabaklardır. Aslında Fransız, porselen süsleme sanatı olan bu uygulamada, yarı saydam ve cama benzer, işlemeli harika objeler tasarlanmaktadır. Bu teknikte, mavi ve turkuaz gibi tonların üstüne sarı, gümüş tonlarında desenler ve motifler atılmaktadır. Aslında 1850’li yıllarda Çin vazolarını yapmaya çalışan bir ustanın tekniği bulamaması sonucu yanlışlıkla ortaya çıkan bir uygulamadır. Günümüzde 19. Yüzyıldan kalan ve pate-sur-pate tekniği ile yapılan bu objeler milyonlarca dolar değerindedir ve açık arttırmalarda satılmaktadır. Şu anda bu teknikle çalışma yapan pek çok sanatçı vardır. Antika kabul edilmediği halde antikalar ile dekorasyon uygulaması yapmak isteyenler tarafından oldukça rağbet görmektedir.

Bu gün İstanbul’da Horhor Antikacılar Çarşısında binlerce antika eşya ve obje bulabilirsiniz. 18. Yüzyıldan itibaren İstanbul’da ya da Avrupa’da yapılmış olan pek çok eşyaya ulaşabilirsiniz. Gümüş buhurdanlar, taş aynalar, İngiliz berjerler, cam gülabdanlar, sedef işli sehpa ve çeyiz sandıkları, hat sanatı yazıları , Osmanlı mobilyaları ve antikaları görülmeye değerdir.

 

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.