Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Asimetrik dekorasyon

4 Haziran 2013 2.290 kez okundu Yorum yapılmamış

asimetrik dekorasyon 1Dekorasyonda simetrik yaklaşımlar sıklıkla duyulan bir kavramdır. Ancak, asimetrik dekorasyon genelde olmaması gereken bir durummuş gibi algılanmaktadır, ki bu algı yanlıştır. Zira, dekorasyonda asimetrik dekorasyon da dahil olmak üzere, yanlış ya da uygunsuz diye bir tanımlama söz konusu değildir. Mekanın ebadına, özelliklerine, konumuna, şekline göre farklı dekorasyon stilleri her zaman uygulanabilir koşullar bulabilecektir.

asimetrik dekorasyon 2Asimetrik dekorasyon daha ziyade şekli de asimetrik olan mekanlarda uygulanmaktadır. İki dar ucu eşit uzunlukta olmayan dikdörtgen bir salon, aynı şekilde bir balkon veya oda gibi eviçi alanlarda dekorasyon tercihiniz de asimetirk olmalıdır.

İki adet berjeri genelde simetrik bir şekilde ortalarına bir masa ya da sehpa ile bir köşeye koyma alışkanlığını asimetrik dekorasyonda terketmek gerekmektedir. Simetrik bir görünüm veren bu yerleştirme şekli, mekan simetrik olmadığında gereksiz bir eşya işgali anlamına gelecek, ortamın ferahlığını engelleyecektir. Bunun yerine tek berjer ve yanında sehpa hem asimetrik dekorasyona örnek teşkil edecek, hem de daha ferah daha uygun bir seçenek olacaktır.

Aasimetrik dekorasyon 3simetrik dekorasyonu salonun bir kenarında bu şekilde uygulamak mümkünken, salonun iki kenarı arasında yani salonun uzun kenarı boyunca da uygulamak mümkündür. Bu doğrultuda uygulanacak asimetrik dekorasyona şu şekilde bir örnek oluşturmak söz konusudur. Salonunuzda TV ünitesi ile yoğun bir dekorasyona tabi tuttuğunuz duvarınızın diğer kısımlarında hiçbir mobilya ile dekorasyon detayına yer vermeyip, duvarın kalan kısmında TV ünitesi ve salonun geri kalan detayları ile uyumlu şık bir tablo asılması asimetrik dekorasyonun en hoş örneklerinden birini teşkil edecektir.

Aynı şekilde TV ünitesi ile köşe koltuğun karşılıklı olarak yerleştirilmesi yerine, köşe koltuğun TV ünitesinin tam karşısındaki alanın diğer kısmına yerleştirip, bir nevi çapraz yerleştirim ile yine hoş bir asimetri yaratmak mümkündür. Bu tarz yerleştirme şekillerini salonunun ebatları bunu gerektirdiğinde uygulamak sadece hoş bir tercih olmakla kalmayıp, doğru ve uygun dekorasyon uygulamasını da yansıtmış olacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.