Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel, Ofis

Asma katlar ile küçük alanlar işlev kazansın!

17 Nisan 2013 5.438 kez okundu Yorum yapılmamış

asma kat Asma kat uygulamaları çoğu zaman iş yerlerine has bir çözümmüş gibi algılanmaktadır. Bu algı aslında yakın geçmişe kadar çok da yanlış bir algılama değildi, zira asma katlar iş yerlerinde malzeme depoları oluşturma, ofis kısmını mağaza kısmından ayırma gibi amaçlarla başvurulmuş bir uygulama olarak zihinlerde yer etmiştir.

Ancak modern çağın; hem sıklıkla tercih edilen, hem de bir anlamda kaçınılmaz yaşam şekli olan küçük evler; asma katları oldukça şık ve estetik versiyonları ile ev dekorasyonlarının da gündemine taşımıştır. Asma kat uygulamasi

“Evlerde asma kat olur mu?”, “Evde asma kat olursa nasıl olur?” soruları hala birçok zihinde karmaşa yaratıyor olsa da, bu yazı ile o zihinlerde de bir ışık yandığını görür gibiyiz.

Oda sayısı az ortamlarda, az bireyli ev yaşamlarında kişiye özel mekan yaratma arzusu, aynı oda içinde bir bireyi yükseklere taşıma ile sonuçlanan asma katları çok beğenilen seçenekler arasına katmıştır. Özellikle çocuk sayısı oda sayısından fazla olan ailelerin rağbet ettiği asma kat uygulamalarında dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Asma kat, geri dönüşü çok da pratik olmayan bir uygulama olduğundan, iyi bir planlama ve tasarım yapıldığından, en önemlisi de asma kata gerçekten ihtiyaç olduğundan emin olunması önemli bir eşiktir. Zira, evlerin tavan yükseklikleri, loft daireleri hariç tutarsak, genelde çok yeterli olmadığından, ne kadar iyi bir tasarım yapılırsa yapılsın, asma katın ortamı biraz daha basık ve karanlık yapma ihtimali olduğu unutulmamalıdır. 
  • asma kat1

  • İyi bir planlama için; öncelikle asma katın monte edileceği yer iyi belirlenmelidir. Evin diğer kısımlarının kullanımını engelleyen, evin ışığını azaltan kısımlardan uzak durulmalıdır. Evin ışık alan yerleri her türlü dekorasyonda öne çıkarılmalı, karanlık ortamlardan ziyade ışığı bol ortamların oluşumu sağlanmalıdır. Bu nedenle asma kat için genelde en uygun seçim odanın girişine en yakın kısımdır. Bu şekilde bir tercih asma katın kullanımını kullanacak kişi daha fazla bireysel ve özgür kılacaktır. Bu da asma kat yapılma  amacına çok daha fazla uyan seçeneği teşkil edecektir.
  • Bir başka önemli husus da alan darlığı nedeni ile tercih edilmesi halinde, asma katların fonksiyonları mümkün olduğunca artırılmalıdır. Örneğin merdivenler sırf merdiven şeklinde değil, basamakları birer çekmece ya da üstten kapaklı dolaplar olan merdiven şeklinde dizayn edilmesi gibi.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.