Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Uzakdoğu kumaşları ile sanatsal görsellikler

25 Temmuz 2012 2.960 kez okundu Yorum yapılmamış

Orta Asya’nın binlerce yıllık tarihi boyunca kullanılan ve İpek Yolu ile Avrupalılara taşınan ipek dokulu kumaşlar, son dönemde birçok tasarımcıya da ilham kaynağı olmuş durumda. Modern tarz dekorasyon stilleri ile geleneksel çizgiyi buluşturan Asyalı kumaşlar, koltuk takımlarının vazgeçilmez döşeme malzemesi olmaya aday. Günümüzün dekorasyon trendlerini belirleyen birçok uluslararası marka, yeni sezon mobilya modellerinde Asya motifleri taşıyan ipek dokulu kumaşlar kullanıyor. Mekan tasarımına hatırı sayılır derecede zengin bir ifade katan bu kumaşlarda kullanılan ipek işlemeler, detaylı ve oldukça şık görünen koltuk takımları oluşmasını sağlıyor.

Tamamen doğal pamuktan üretilen kumaşların üzerine saf ipek iplik kullanılarak işlenen Asya motifleri, koltuklardan minderlere birçok dekorasyon öğesinde kaplama malzemesi olarak kullanılabiliyor. Yatak odalarında ihtişam ve gösterişi sevenler için de farklı şekillerde kullanılabilen Asya motifli kumaşların yatak örtüsü anlayışını baştan aşağı değiştireceği de bir gerçek. Yatak odası dekorasyonunun odak noktası olan yatakların ihtişamlı bir kimliğe kavuşmasını sağlayan ipek işlemeli yatak örtüleri, lüks anlayışının yeni dekorasyon trendlerindeki ifade biçimi olmuş durumda. Lüks olarak tanımlanan %100 pamuk kumaşların saf ipek ile işlenmesi sonucu oluşan bu yatak örtülerinin adından da anlaşılacağı gibi biraz pahalı olduğunu söylemeye de gerek yok.

Asyalı kumaşlar için son dönemde yaygın olarak kullanılan ifadelerden biri de, “çözgüsü ipek, geçkisi pamuk” şeklinde. Saf ipeğin el emeği ile işlenmesi sonucu sanat eseri olarak kabul edilen motiflerle bezenen bu kumaşlar için hatırı sayılır bir bütçe ayırmanız gerekebilir. Perde olarak da kullanılabilen bu kumaşlar, mekana giren doğal ışığın tamamen farklı bir şekilde algılanmasına neden olacaktır. Yatak odaları ve salonlarda güneşlik olarak tercih edilen Asya motifli kumaşların Asya figürleri taşıyan aksesuarlar ile birlikte kullanılması da mümkün. Feng Shui tarzı dekorasyonda yaygın bir şekilde kullanıldığı için Asya mistisizmiyle birlikte anılan ipek işlemeli kumaşlar, Osmanlı döneminden bu yana ülkemizde de kullanılıyor.

Asya kumaşlarında yeni sezon modası olan “ikatlar”, ipliklerin dokuma işleminden önce bir takım koruyucu kaplanmasıyla elde ediliyor. İkat olarak nitelendirilen bu Asyalı kumaşların doğal pamuklu yapısı oldukça konforlu bir kullanım imkanı sunarken, koruyucu kaplama sayesinde nem ve rutubete de uzun süre dayanmasını sağlıyor. Aslında Asya motifleri ile süslenen doğal pamuk kumaşlar Osmanlı kültüründe de yaygın bir şekilde kullanıldığından günümüzde Türkiye’de de üretiliyor. Biraz vakit ayırarak kısa süreli bir araştırma sonucunda tıpkı Doğu Asya’da yapılanlar kalitesinde kumaşlar bulabilmeniz de mümkün…

Rahnansaika

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.