Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aydınlatma

Aydınlatma çözümleri

12 Nisan 2012 2.111 kez okundu Yorum yapılmamış

Mekan dekorasyonunda kullanılan renklerin görünümünü üzerinde doğrudan etkisi olan aydınlatma, doğru şekilde yapıldığında bir mekanın tasarımı baştan aşağı değiştirebilir. Doğal ışığın yoğun olduğu ilkbahar ve yaz aylarında günün uzun olması nedeniyle uzun süre boyunca aydınlatma gereksinimi olmadığından, çoğu insan aydınlatma sorunlarını kışa erteler. Ancak yeni nesil halojen lambalarla güneş ışığı ile birlikte kullanılabilen aydınlatma çözümlerine de sahip olabilir veya şarjı 5-6 saate kadar dayanabilen güneş enerjili lambalar ile günün dilediğiniz saatinde doğal görünümlü mekanlara sahip olabilirsiniz.

Aydınlatma için kullanılacak lamba sayısı da dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir ki, genel olarak her 5 mt² alan için en az 1 adet lamba kullanılması tavsiye edilmektedir. Böylece 40 mt² büyüklüğünde bir mekanda 7-8 tane lamba kullanabilir, dilerseniz normal lambalar ile halojen ışıklı lambaları bir arada da kullanabilirsiniz. Lampader, avize ya da halojen ışık kaynağı kullanımına göre lamba sayısı 5’e kadar inebilir ancak ferah ve doğal görünüme sahip bir mekan için 40 mt² bir alan da en az 5 adet lamba kullanmanızda yarar var.

Mutfakların aydınlatılmasında da tezgahlara odaklanmak oldukça akıllı bir fikir olabileceği gibi, ayrıca çalışma alanının daha aydınlık olması da işinizi daha rahat yapabilmenizi sağlar. Mutfak dolaplarının altındaki gizli bölmeler lambaların monte edilmesi için ideal yerler olurken, buralara takılacak birkaç lamba ile oldukça şık görünen bir mutfak dekorasyonuna sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu lambaların kontrolünü birkaç elektrik anahtarı üzerine dağıtmanız da, dilediğiniz zaman farklı ışık kombinasyonlarını kullanmanız ve böylece farklı derinlikler yaratabilmenizi sağlayacaktır. Mutfakta yemek hazırlayan kişinin gölgesi ışık arkasından ya da tavandan geldiği için genellikle tezgah üzerine düşer ve bu durum da çalışma alanının karanlıkta kalmasını sağlar. Dolap altlarına takılan gizli ışıklarla bu sorunu tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Oturma odalarında kullandığınız ışığın sıcak olması ve mekanın enerjisini yükseltmesi de oldukça önemlidir. Son dönemde birçok insanın tercih ettiği tasarruflu ampuller uzun süre açık kalan oturma odası ışığı için akıllı bir tercih olsa da, mekana verdikleri beyaz ışıkla soğuk bir hava oluşmasına neden olabilir. Bunu engellemek için oturma odanızın bir köşesinde abajur tercih edebilir, kullandığınız abajura da açık sarı, pembe ya da turuncu gibi fon kağıtları uygulayabilirsiniz. Bu yılın modasında da trend olarak yorumlanan bu renklere sahip olan fon kağıtlarıyla kaplayacağınız abajurunuz hem son derece şık ve farklı bir konsept yaratacak hem de diğer beyaz ışıkların verdiği soğuk havayı büyük oranda kırarak daha yüksek enerjili bir ortam oluşmasını sağlayacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.