Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aydınlatma

Aydınlatma hileleri ile şık mekanlar

25 Haziran 2012 2.670 kez okundu Yorum yapılmamış

Ev ve işyeri dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken ilk noktalardan biri olan aydınlatma, çoğu insanın üzerinde fazla durmadığı ve genellikle daha çok doğal ışığa güvenerek geçiştirdiği konulardan biridir. Aslında bir mekanın dekorasyonunda kullanılan renkler ne kadar canlı olursa olsun doğru aydınlatma kullanılmadığında mekan sönük, düşük enerjili ve sıradan bir görünüme sahip olmaya mahkumdur. Aynı şekilde mekanda kullanılan mobilyaların kalitesi ya da aksesuar seçimlerinin etkisi de tamamen aydınlatmanın doğru şekilde kullanılmasına bağlıdır. Bu nedenle mekan tasarımına başladığınız andan itibaren temel konsept üzerinde düşünmeye başlamalı ve muhakkak bu konsepte uygun aydınlatma çözümlerini araştırmalısınız.

Aydınlatma hileleri olarak bilinen farklı ancak çok etkili aydınlatma çözümleri mekanda farklı derinlik algıları oluşmasını sağlayarak insanlara geniş bir mekanı dar, alçak bir tavanı yüksek dahi gösterebilirsiniz. Aydınlatma için kullanılacak ışığın rengi ve yoğunluğu doğrudan mekanın nasıl göründüğünü etkilediğinden gerek estetik gerekse de maliyet açısından iyi bir planlama yapmakta yarar var. Çok yoğun spot ışıklar kullanarak mekanda belirli bir odak noktası yaratabilir ve böylece mekanın çok daha şık görünmesini sağlayabilirsiniz ancak spot ışıkların yaydığı ısı ve kullandığı enerji düşünüldüğünde bu çözüm sizin için uygun olmayabilir. Bu nedenle aydınlatma sisteminin mekana katacakları kadar bütçe ve işlevsellik üzerine de düşünmek gerekir.

Alçak tavanlı bir mekanda aydınlatmayı objelerin üzerine yönlendirmek yerine doğrudan tavanı aydınlatmanız durumunda çok daha ferah görünen bir mekan oluşturabilirsiniz. Ayrıca aydınlatma sistemini doğrudan tavana yakın bir yere monte ederek de tavanın çok daha fazla ışık almasını sağlayabilir ve böylece alçak tavan dezavantajını ortadan kaldırabilirsiniz. Ev ya da işyerinizde alan sorunu yaşıyorsanız mutlaka tavandan sarkan aydınlatma sistemleri kullanmaktan kaçınmalı ve mümkün olduğunca küçük aydınlatma sistemleri kullanmaya çalışmalısınız. Tavandan sarkan aydınlatma sistemleri derinlik hissinin ortadan kalkmasını sağlayarak mekanın olduğundan da daha küçük görünmesine neden olacaktır.

Dar mekanlarda kullanılabilecek bir diğer aydınlatma hilesi de panel kullanarak mekanı aydınlatmaktadır. Duvar boyunca uzanan aydınlatma panelleri insan gözünün devamlı ışık nedeniyle mekanı daha derin algılamasına neden olacaktır. Abajur kendi başına şık bir aksesuar olsa da dar ve alçak tavanlı mekanlar için uygun değildir. Şayet odanın tavanı çok yüksek ve mekan çok genişse abajur şeklinde aydınlatma sistemleri kullanarak tavanın çok daha alçak görünmesini sağlayabilirsiniz. Yüksek tavanlı mekanlarda da mutlaka doğrudan tavana yönlendirilen aydınlatma sistemlerinden kaçınılması gerekir. Tavanın mekan genelinde daha parlak olması odanın çok daha yüksek görünmesine ve bu nedenle de mekanda boşluk hissi oluşmasına neden olacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.