Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aydınlatma

Aydınlatma tercihlerinde yapılan yanlışlar

2 Haziran 2012 3.253 kez okundu 1 yorum var

Ev ve iş yerlerinin estetik açıdan şık bir görünüme sahip olması için mobilya ve aksesuar seçiminde çok titiz olunmasına rağmen çoğu insan mekan tasarımını baştan aşağı etkileyen aydınlatma sistemleri üzerinde pek fazla düşünmez. Evlerde mekanın çok şık görünmesi için büyük çaba içerisine giren ve aynı zamanda en konforlu mobilyaları seçmek için uzun saatler harcayan insanlar, duvar renklerine karar vermek için dahi günlerce vakit harcayabilir. Dekorasyon açısından tüm bu öğelerin büyük önemi olmasına rağmen şık bir mekan, tüm bileşenlerin doğru şekilde ve ahenk oluşturacak biçimde kullanılmasıyla oluşturulur. Bu bileşenlerin en önemlilerinden olan aydınlatma sistemleri, mekan tasarımının doğru şekilde yansıtılmasına büyük katkı sağlayacaktır.

Evinizin ya da iş yerinizin aydınlatmasını gözden geçirmek, bu konuda atılacak en doğru başlangıç adımı olacaktır. Mekan için yeni bir aydınlatma sistemi seçmeden önce yapmanız gereken, mevcut aydınlatmanızdaki yanlışları “doğru” şekilde tespit etmenizdir. Aydınlatma sistemlerinin yanlış kullanılması; baş ağrısı ve  gözlerde yanmaya neden olabileceği gibi, bazı insanlarda auralı migren ataklarının tetiklenmesine dahi neden olabilmektedir.

Aydınlatma tercihlerinde tercih önceliğinizin mekanın mekan estetiği değil, her zaman kendi sağlığınız olması gerektiğini unutmayın. Evlerde en sık yapılan aydınlatma tercihlerinden biri de, salonlarda çok güçlü lambalar kullanılması ve bunun tam tersi olarak da mutfaklarda loş aydınlatmaların tercih edilmesidir. Oysa mutfaklar sürekli olarak iş yapılan ve yemek hazırlanırken birçok ayrıntının net bir şekilde görülmesini gerektiren mekanlar olduğundan, aydınlatma tercihlerinin bilhassa mutfaklarda güçlü ışık veren lambalardan yana kullanılması gerekir. Ayrıca yatak odalarında da dirençli aydınlatma sistemleri kullanarak, arzu ettiğiniz zaman ışığın şiddetini azaltma imkanına da sahip olabilirsiniz.

Doğru aydınlatma için muhakkak doğal ışığı da kullanmanız gerekir. Günün farklı dilimlerinde güneş ışığından mümkün olduğunca fazla yararlanarak aydınlatmanızı evin iç kısımlarına doğru yoğunlaştırırken, gece saatlerinde yaşam alanlarınızı daha fazla aydınlatarak evin ölü alanlarında loş ışık kullanabilirsiniz. Ayrıca aydınlatma sistemleri tercihlerinizi evin geneline uygun olarak değil, her odayı ayrı ayrı düşünerek yapmanız gerekir. Evin her odası farklı zaman dilimlerinde ve farklı kişiler tarafından kullanıldığında, odaların aydınlatması da çok işlevli ve insanların yaşam alışkanlıklarına göre yapılmalıdır.

Okur Yorumları »

  • ssa dedi ki:

    her makinada radyoson vardır

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.