Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Bahçe

Bahçe aydınlatması nasıl olmalıdır?

17 Haziran 2012 2.160 kez okundu Yorum yapılmamış

Bahçeli bir eviniz varsa, en büyük zevk bahçe keyfini sürmektir. Peyzajını yaptığınız bitkileriniz ve rahat oturabileceğiniz ahşap bahçe masa ve koltuklarınız varsa değmesin keyfinize…

Akşamları da aynı zevk içinde ve görselliği seyretmek istiyorsanız, bahçenizin çok iyi aydınlatılmış olması gerekmektedir. Bahçe aydınlatması dikkat edilmesi gereken bir işlemdir. Çünkü kullanacağınız aydınlatma üniteleri, bahçenizin havasına ve doğallığına uymak zorundadır. Bu noktada yapılan pek çok yanlış vardır. Birinci öncelik, bahçenizin çok aydınlık olmamasına dikkat etmek, ikincisi ise seçilen ürünlerin peyzajınızı bozmamasıdır. Bahçelerde mümkün olduğunca, loş ışık kullanmak görselliği yukarılara taşımaktadır. Özellikle, son yıllarda üretilen güneş ışığı ile şarj olan bahçe aydınlatmalarından kullanabilir ve elektrik tasarrufu yapabilirsiniz. Aynı zamanda loş ve sarı ışık veren aydınlatmalar bahçelere ayrı bir güzellik katmaktadır. Bahçede bir havuzunuz var ise, havuz altında led ışıklı spotlardan kullanarak aydınlatma yapmak görsellik açısından çok şıktır. Bahçeyi tamamen ışıl ışıl aydınlatmak yerine, lokal aydınlatmalar yapmak gereklidir. Bu bahçe aydınlatmasında düşülen en büyük yanlıştır. Aydınlatma ünitelerini seçerken evinizin mimari şekli, bahçe mobilyalarınızın modeli   ( ferforje, ahşap vb ) dikkate alınmalıdır. Ferforje koltuk ve sandalyelerinden oluşmuş bir takımınız var ise, ferforjeden imal edilmiş aydınlatma üniteleri kullanabilirsiniz. Bu üniteler aynı zamanda tasarımları ile de dikkat çekmektedir. Fakat bahçeniz deniz kıyısında ise, seçim yaparken paslanmaya ve yıpranmaya karşı dayanıklı ürünler kullanmakta fayda vardır. Aydınlatma ürünlerinde tasarruflu lambalar seçilmeli ve gün ışığı veren, yani sarı ışık ağırlıklı olmalıdır. Bahçe peyzajınızda özel bir uygulama yaptıysanız, örn. Bir gül demeti veya şık bir hurma ağacınız var ise, altından yerleştireceğiniz ledli spot ışıklar ile farklı renkler verebilir ve ağacın görselliğini arttırabilirsiniz. Bahçenin kuytu kalan kısımlarında, aydınlatma yaparak güvenlik açısından önlem alabilirsiniz.

Bahçe aydınlatmasında en önemli olan kısım, bahçenin çok aydınlık olmamasıdır. Bu işlem hem gözünüzü yormakta, hem de bahçenin doğal havasını bozmaktadır. Bu nedenle kullanacağınız loş ışık, bahçeye daha da görsellik katmaktadır.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.