Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Bahçe

Bahçe bakımında kışa hazırlık

15 Ekim 2012 2.290 kez okundu Yorum yapılmamış

Sonbaharın ilk rüzgarlarıyla birlikte yaz mevsiminin güneşli günlerini ardında bırakan bitkiler değişim gösterir ve kendilerini yaklaşan soğuk günlere hazırlama çabası içine girer. Yaz mevsiminin kuru sıcaklarından sonra sonbaharla birlikte yağışlı ve nispeten soğuk havalara alışmaya çalışan bitkilerin hem sağlıklı kalması hem de estetik açıdan bahçe dekorasyonuna olumlu katkı sağlamaya devam etmeleri için birkaç noktaya dikkat etmek gerekir. Bahçede yer alan bitkilerin kış mevsiminin soğuklarına hazırlanması tüm bahçe dekorasyonunu etkileyen ve belki de bahçe dekorasyonun en önemli noktasıdır. Çünkü dış mekan dekorasyonunda her ne kadar mobilyalar ve aksesuarlar ile olumlu bir etki yaratmış olsanız da, bitkiler olmadan bahçeler de bahçe olmaktan çıkacaktır…

Kış aylarının gelmesiyle birlikte başlayacak soğuk hava beraberinde yağışı da getireceğinden, öncelikle su ile nemden etkilenecek mobilya ve aksesuarları kaldırarak işe başlayabilirsiniz. Bitkilerin budanması, topraklarının havalandırılması ve gübreleme gibi bakım işlemleri için Ekim ayının sonlarının beklenmesi uygun bir tercih olacaktır. Bitkilerin de kendilerine ait bir metabolizması olduğundan Eylül ayının sıcak günlerinde erken yapılan bakım işlemleri beklenilenin tersi yönde bir etki oluşmasına neden olabilir. Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte çimli bahçelerin yeşil fondan uzaklaşarak sarı rengine yönelmesi normaldir ve bu süreçte sararan çimleri ayıklayarak toprağın nefes almasını sağlamanız gerekir.

Yaz aylarında yapılan gübreleme işlemleri büyük ustalık istediğinden, çoğu zaman yaz gübrelemeleri beklenin aksine yarardan çok zarar getirir. Toprağın gübrelenmesi için en uygun mevsim olan sonbaharda metabolizması yavaşlayan bitkiler, gübre kimyasallarından da daha az etkilenecektir. Toprağın havalandırılmasının ardından yapılacak sonbahar gübrelemeleri ilkbahardan itibaren bitkilerin çok daha sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayacaktır. Bahçesinde özellikle gül, sardunya ve begonvil gibi yaz sıcaklarını seven bitkileri olanların, kış gecelerinde yaşanan don olayları için de hazırlık yapması gerekir. Bitkilerin doğru şekilde budanması ile kış donlarından mümkün olduğunca az etkilenmesi sağlanabilir ve böylece ilkbahardan itibaren sağlıklı bir şekilde gelişen bitkiler yazın başlaması ile muhteşem renklerine bürünebilir. Yaz aylarında renkleriyle kendine hayran bırakan bitkilere sahip olmak için sonbahardan itibaren bahçenize ilgi göstermeniz gerektiğini unutmayın.

Don olayının çok sık ve şiddetli yaşandığı yerlerde oturanların ağaçların gövdelerini çuval ya da benzer malzemelerle sarması da oldukça önemli bir tedbirdir. Çiçekli bitkilerin kış aylarında yaşanan don olaylarından korunması içinse ince tüller veya doğal kumaşlar kullanılabilir. Günümüzde birçok yapı markette ve bahçe bakım ürünleri satan mağazalarda bitkilerin ve ağaçların kış donlarından korunmasını sağlayan ürünler satılmaktadır. Oldukça makul fiyatlara satılan bu korucuyu ürünler ile bitkilerinizin kış soğuklarını zarar görmeden atlatmasını ve ilkbahara sağlıklı bir şekilde girmesini sağlayabilirsiniz.

Rahnansaika

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.