Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Bahçe

Bahçe dekorasyonunun incelikleri

10 Nisan 2012 3.144 kez okundu Yorum yapılmamış

Yaşadığımız hayatın büyük şehirlerin karmaşası içerisinde geçmesi, yoğun stres ve her geçen gün daha da zor bir hale gelen yaşam şartları nedeniyle dış mekanlarda daha doğal dekorasyonları tercih etmemize neden oluyor. İnsanların kendileri için ayırabildiği zaman zaten giderek azaltırken, dış mekanlarda doğal tasarımlarla günün yorgunluğundan ve stresinden kurtulmak bir lüks haline gelmeye başladı. Modern şehir hayatının bizi giderek doğal yaşamdan uzaklaştırdığını da düşünürsek, doğal görünümlü estetik bir bahçe tasarlamak artık bir ihtiyaç olarak algılanıyor.

Bahçelerde kullanılacak mobilya ve aksesuarlar kadar önemli olan bahçe bitkileri, mevsimsel özelliklerine bakılarak alınmalıdır. Bahçe dekorasyonunun inceliği büyük bir oranda mevsime uygun bitkilerin seçilmesine dayandığından, doğru seçimler bahçenizde yılın  dört mevsimi hoş bir görünüm olması sağlayacaktır. Yalnızca bahar ayında açan çiçeklerle dolu olan bir bahçe tüm yazı ve sonbaharı gösterişsiz bir şekilde geçireceğinden, bu durum sizin ruh halinizi de büyük oranda etkileyecektir. Bahçe dekorasyonuna başlamadan önce dış mekanı bölümlere ayırarak, hangi bölümde nasıl bir konsept üzerine yoğunlaşacağınızı kararlaştırmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Bahçenizin güneş ışınlarından korunan bir bölümü varsa buraya daha farklı şekilde dekore edebilir, yaz aylarının sıcak günlerinde serin bir dinlenme bölümü yaratmak için bir hamak tercih edebilirsiniz. Hamağınızda büyük bir keyif içerisinde uzanırken güneş ışınlarından da korunduğu için gölgede kalacak bu alanda, güneşle arası pek iyi olmayan bitkileri seçmelisiniz. Güneşe çok düşkün bitkileri hamağınızın olduğu alanda kullanmanız, kısa süre içerisinde bitkilerin canlılığını kaybetmesine neden olacaktır. Sıra bahçelerde kullanılacak mobilya ve aksesuarlar geldiğinde akla ilk gelen seçenek şüphesiz doğal görünümün vazgeçilmezi ahşaptır.

Bahçenizde kullanacağınız ahşap mobilyaların seçimi de, yine bahçenin farklı bölgelerine göre değişim gösterebilir. Şayet çok yağış alan bir bölgede yaşıyorsanız ve ahşap mobilyalarınızı yağmurdan koruyan bir yapı yoksa, açıkta bırakacağınız mobilyalarınızı kısa süre içerisinde yıpranabilir. Ahşap her ne kadar kolay işlenebilir ve dayanıklı bir malzeme olduğu için mobilya üretiminde kullanılsa da, nem ve yağmurla arasının pek de iyi olduğu söylenemez. Üzerinde koruma olan bir bölüm oluşturmayı deneyerek hem ahşap mobilyalarınızın daha uzun süre boyunca ilk günkü görünümünü korumasını sağlayabilir hem de yalnızca yaz aylarında değil sonbaharda da bahçe keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.