Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Bahçe

Bahçe heykelleri

27 Haziran 2012 6.695 kez okundu Yorum yapılmamış

Her hangi bir canlının veya objenin, bir sanatçı tarafından algılanılan görünüşünün yapılmasına heykel diyoruz. Tam vücudun yapıldığı eserlere heykel, bele kadar olanlara büst, küçük heykellere biblo, düz zemin üzerine kabartma şekillerde yapılana rölyef adı verilmektedir. Heykeller, ağaç, çamur, alçı, taş ya da belirli madenlerin kalıplara dökülmesi ile yapılır.

Heykel yapımı, insan var olduğundan bu yana devam eden bir sanat dalıdır. İlk çağlarda, tanrılara ve krallara yapılan heykeller, hala hepimizde hayranlık uyandırmaktadır. Heykelin en iyi örnekleri eski yunanlılar tarafından yapılmıştır. Eski yunanlılarda yapılan heykeller tapınaklarda, caddelerde hatta statüsü yüksek kişilerin evlerini süslemiş ve şu an müzelerde sanat harikaları olarak sergilenmektedir. Ortaçağ döneminde heykel yapımı gerilemiş, fakat Rönesans ile birlikte çok önemli heykeltıraşların eserleri ortaya çıkmıştır. Zamanla, modern heykel sanatçıları en seçkin evlerin dekorasyonlarında yer almışlardır.

 Bahçenizde heykel kullanarak, sanatsal bir görsellik yaratabilir ve modern heykeller sayesinde huzur verici alanlar oluşturabilirsiniz. Bu gün, bahçeler için hazırlanan sütunlar, insan ve hayvan figürleri, çeşmeler gibi pek çok tasarım vardır. Bunun yanı sıra küçük hayvanlar, çizgi film karakterleri ve meyve modelleri gibi çeşitler ile de sevimli bahçe köşeleri yaratabilinir. Özellikle havuz kenarlarına uygulanan heykel modelleri, gece ışıklandırma desteği ile çok şık ve sanatsal bir çizgi yaratmaktadır. Bahçenizde, ağaçların çok olduğu alanlara koyabileceğiniz hayvan figürleri ise bir safari havası vermektedir. Genelde bahçe girişlerinde kullanılan sütunlar, antik kentlerin o gizemli havasını bahçelere taşımaktadır. Fakat belki de en güzel olan bahçe heykelleri, küçük cinler, 7 cüceler gibi ufak fakat sevimli masal kahramanları olsa gerek. Bahçenizde açan çiçeklerin yanına veya bahçe girişlerinde karşılama yapan bu küçük heykeller, renkleri ve cıvıl cıvıl olmaları nedeni ile hepimizin yüzünde gülümsemelere yol açıyor.

Bahçenizin veya evinizin belirli köşelerinde heykel kullanmak, o alanları yaşanan ve mutlu ortamlara dönüştürürken size de görsel bir keyif verecektir. Bahçe heykelleri için, heykel atölyelerini gezebilir ve internetten araştırabilirsiniz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.