Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Bahçe, Mobilya

Bahçe mobilyalarıyla dış mekan keyfi

28 Nisan 2012 2.510 kez okundu Yorum yapılmamış

Bahçe mobilyası adı altında toplanan, özünde teras, balkon, veranda gibi tüm dış mekânlarda kullanılabilen mobilyalar, türlü çeşitleriyle yazın keyfini çıkarmamıza yardımcı oluyorlar. Bütçenize ve mekânın boyutlarına göre pahalısından ucuzuna birçok çeşidi bulabilirsiniz.

Malzemesine göre değişkenlik gösteren bahçe mobilyalarında, dış mekânda bulunuyor olmalarının verdiği etkenlerle, ömürleri ev içindeki mobilyalara nazaran daha kısa oluyor. Doğal malzemelerden yapılmış bahçe mobilyaları çok dayanıklı olsalar da, bakımlarının hiç ihmal edilmemesi gerekiyor. Özellikle tik ağacından yapılmış olanlar, piyasadaki en pahalı dış mekân mobilya malzemesidir. Doğal dokusu, estetik görünümü, sıcağa, soğuğa ve suya olan dayanıklılığını çok fazla avantaj sağlar. Pahalı bir malzeme oluşu ve düzenli aralıklarla bakımının yapılması gerekliliği, birçok kişi tarafından dezavantaj olarak görülmektedir. Aslında yapacağınız çok basit bir yağlama işlemidir ve bu yağlama işlemiyle tik ağacı mobilyalarınızın ömrünü uzatmış olursunuz.  Oldukça hafif olana tik ağacından yapılma mobilyaları, senede bir kez tik ağacı cilası ile beslemeniz gerekiyor.

Sıradan ahşaptan yapılmış bir bahçe takımını, güneş, nem, su ve soğuktan korumanız gerekir. Fiyat olarak tik bahçe mobilyalarından daha ucuzdurlar ama ömürleri de bir o kadar daha kısadır.

Bambu bahçe mobilyalarını daha çok balkon ya da teraslarda tercih edin. Bahçe içerisindeki güneş, toprak ve su gibi dış etkenleri çok fazla sevmezler, düz ve beton zemin bambu malzemeler için çok daha uygundur.

Bir de rattan diye adlandırılan, bitkilerin örülmesi suretiyle yapılan bahçe mobilya seçenekleri var. Güneş ışığından ve sudan korumanız gerekiyor. Plastik rattan olanlar ise görüntü ve doku olarak güzel görünüyorlar ve her türlü hava koşuluna uygun, dayanıklı bir bahçe mobilyası alternatifi oluşturuyor. Fakat ne olursa olsun doğal bir ortamın içinde hiç kimse plastik bir doku istemiyor, en doğal ortamda, en doğal malzemeli mobilyayı tercih etmeye çalışıyorlar.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.