Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Bahçe

Bahçe peyzajımızı nasıl yapmalıyız?

19 Haziran 2012 2.564 kez okundu Yorum yapılmamış

 Büyük şehir insanı  ağaca, yeşile, çiçeğe, sevgiye muhtaçtır. Her geçen gün yükselen beton bloklar onların arasında sıkışmış kalkmış genç yaşlı binlerce insan ve geleceğimizin teminatı çocuklar, yok edilen o güzel ve ahenkli çevrenin içinde yeşil  özlemi ile yaşamaya çalışıyorlar.

Yeşil özlemimizi, evimizin, yazlığımızın bahçesini düzenleyerek gidermeye çalışıyoruz. Çevremizin farkına varmak ve onu yaşanabilecek bir güzelliğe ve ahenge kavuşturmak yegane davranış biçimi olsa gerektir. Amatörce yapılan bahçe ve çevre düzenlemelerinin çoğu basit ve tek düzedir. Profesyonelce peyzaj mimarlarının planladığı ve uyguladıkları düzenlemelerin çoğu astronomik  fiyatlara mal olmaktadır.  Peyzaj uygulamamızı, kendimiz yaparsak zevkimize uygun bahçe ortaya çıkarabiliriz. Bahçe düzenlemesinin kesin ve katı kuralı yoktur çünkü zevk bireysel bir konudur. Genelde tasvip görecek, çekici ve işlevsel bir güzellik elde etmek için bazı kurallara uymak gerekir. Bahçe tanziminde başarı, bahçeden beklenen işlevi yerine getirecek ve görsel açıdan güzel bir görüntü sağlayacak uygun bitkileri yani çalıları, ağaçları, yer örtücüleri ,çimleri, sarılıcı bitkileri seçebilmeye ve bu bitkileri kendi aralarında hem de diğer bahçe elemanlarıyla ahenk oluşturacak şekilde yerleştirmeye bağlıdır.Mükemmel bir bahçe düzenlemesi yapabilmenin yolu güzel bir etüt ve kağıt üzerinde yapılacak tasarım ile olur. Hangi bitkilere ihtiyacımız olduğunu (her dem yeşil bitkiler ve yaprak dökenler) karar vermek bahçe düzenlemesinin ikinci temel şartıdır. İğne yapraklı ve her sezon yeşil ağaçlar , çalılar (çam türleri, göknar, ladin, sedir, ardıç, zakkum ,kocayemiş, çoban püskülü, mazı vb. ) yıl boyunca aynı formda ve yeşil olarak kalmaları sebebiyle sabit bir yapı sağlarlar. Yaprak döken bitkilerde mevsimin özelliğine uygun, sarıdan kırmızıya, kızıla uzanan bir renk cümbüşü içinde peyzajı tamamlarlar. Ekilecek olan güller gibi çiçek açan bitkiler, bahçenin yeşil yapraklı bitkilerinin yanında dikilerek renkleri ile tamamlayıcı unsur olmaktadır.

Sonuç olarak peyzaj bitkileri doğru olarak seçilip bilinçli olarak yerleştirildiklerinde, ahenkli renkleri, farklı büyüklükteki ve dokudaki bitkilerin oluşturdukları görsel etki, gösterişli çiçekleri ve meyveleri ile evinizi daha değerli ve çekici kılarlar. 

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.