Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Bahçe

Bahçe romantizmi Kamelya ve Gazebolar

11 Haziran 2012 2.636 kez okundu Yorum yapılmamış

Bahçelerde günün her saati oturmak için yapılan gölgelik alanlara Kamelya ve Gazebo diyoruz. Kamelya ve Gazebo, bahçelerde farklı ve romantik bir hava yarattığından çok tercih edilmektedir.

Bahçeniz ile uyumlu ve şık bir dekorasyon fikri olan kamelyalar, günün en sıcak olduğu zamanlarda da rahatlıkla kullanılmaktadır. Genelde ahşap ve demir malzemeden imal edilmektedirler. Son yıllarda PVC malzemeler de kullanılmaya başlamıştır. Fakat kamelyalarda ahşap dokunun yarattığı doğallık ve güzellik, doğa ile uyumundan dolayı bütünlük oluşturmaktadır. Bahçenize bir kamelya yaptırmayı düşünüyorsanız, öncelikle bahçedeki yerine karar vermelisiniz. Oturmaktan en fazla keyif alacağınız yeri seçmeli ve kamelyaya ulaşımın kolay olmasını sağlamalısınız. Kamelyanın yapılacağı alanın yeri topraktan arındırılmalı, dilerseniz oturduğunuz süre boyunca karınca ve böceklerden rahatsız olmamak için, zeminini beton yapabilir, taş veya ahşap döşeyebilirsiniz. Yapılacak olan alana karar verdikten sonra, yuvarlak, köşeli altıgen, beşgen, kare veya dikdörtgen imal edilen kamelya modellerinden en uygununu seçerek işe başlayabilirsiniz. Model kararı alınırken, kamelyada oturabilecek insan sayısını da düşünmelisiniz. Kamelya içine yaptıracağınız sedirler, geniş yastıklar, tül ya da organzeden yapılmış olan perdeler ile ortama biraz safari havası verebilirsiniz. Ferforjeden masa ve sandalyeler koyarak, İngiliz sitili yastıklar ile elit bir görüntü de yakalayabilirsiniz. Kamelyanın üstünü isterseniz açık bırakarak bambu döşeyebilir veya sarmaşık sardırarak ortamı daha da sıcaklaştırabilirsiniz.

Gazebolar, kamelyalara göre daha estetik yapıda olan, büyük ve geniş gölgelik oturma alanlarıdır. Genelde ferforje ile imal edilmektedir. Fakat ahşap uygulamaları da mevcuttur. Kenar çevresi boyunca korkulukları olan Gazebolarda, çatı kısmı kubbeli veya iki katlı olarak imal edilebilmektedir. Kamelyalara göre işçiliği çok olduğundan daha maliyetlidir. Görünüm olarak sade ve estetik olduğundan, bahçenize romantik bir hava vermektedir. Filmlerde, en çok nikah sahnelerinde gördüğümüz bu şık oturma alanları, daima seçkin bahçelerin tercihi olmuştur.

 

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.