Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Bahçe

Bahçe, teras, balkon düzenleme

7 Haziran 2012 5.306 kez okundu Yorum yapılmamış

Bahçe, teras balkon, hepsi açık havanın keyfini sürebileceğimiz mekanlardır.  Bu sebeple evinizden farklı, ayrı bir yermiş gibi düşünmeden, yeteri kadar özen gösterip, dekorasyonunu yapmamız gerekiyor. Özellikle sıcak havalarda, sıklıkla kullanılan açık hava mekanları, tıpkı bir yaşam alanı gibi tasarlanıp, gerekli eşyalar konulmak suretiyle, dekore edilmelidir.

Özellikle yaz mevsimleri, sık ev ziyaretlerinin yapıldığı, uzun geceler boyunca sohbetlerin ve eğlencenin yapıldığı zamanlardır. Eve gelen dostlarınız, serin esintili açık hava mekanlarınızda ağırlamayı düşünüyorsanız, mutlaka en rahatından bir bahçe mobilyası alarak işe başlayabilirsiniz. Burası bir balkonsa, büyüklüğüne göre, bu bir bistro set de olabilir, teras ya da veranda da kullanılacaksa, en genişinden rattan ya da bambu bir koltuk takımı da olabilir. Hepsinin üzerine rahat puf yastıklar, masanın üzerine yastıklara takım masa örtüsü sererek, tam bir ev havasına sokabilirsiniz.

Yere sereceğiniz, tam masa altına gelecek ufak bir kilim ve ya, rug halılar, mekânın daha sıcak olmasını sağlayacaktır. Aydınlatma elemanlarını, aydınlık ve spot lambalar yerine, mum, led ya da fener şeklinde hoş tutarsanız, gecenin sessizliğine eşlik edersiniz. Ayrıca yumuşak ışık her zaman dış mekanda daha iyi durur ve ortama estetik bir hava katar.

Balkon ve teraslarınızı evinizin devamı gibi düşündüğümüze göre, aksesuarlara yer vermemiz gerekiyor. Açık alanlara en çok yakışan renkler beyaz ve mavi tonlarıdır. Yastıkları ve diğer kumaş parçaları keten türünde bir kumaştan seçmeye gayret edin, yıkamada sorun yaşamayın. Aksesuarlarınızı, yastık ve masa örtüsü renginize uygun olarak, seçim yapın. Özellikle gemici ve deniz figürü açık havadaki mekanların vazgeçilmezidir. Fakat renkli şeyleri seviyorum diyorsanız eğer, tam bir bohem havası yaratarak, en canlı renkleri kullanarak bir mekan tasarlayıp, Hint figürü objeler tercih edebilirsiniz. Aynalı kumaşlardan yastıklar, rengarenk mumlar, kağıttan fenerler, fil şeklinde renkli objeler alabilirsiniz.

Açık hava mekanınızı biraz daha kamufle etmek ve mahremiyetinizi korumak adına, bitkilerden faydalanabilirsiniz. Eğer bir bahçedeyseniz sorun yok, hemen bir ağaç ya da sarmaşık bitkisiyle kamuflajı sağlarsınız. Terasınız ve balkonunuz için ağaç dikmek zor olacağı için, kumaş tenteler ve ya amaca uygun perde seçimleri bu sorunu çözümleyebilir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.