Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Aydınlatma, Bahçe

Bahçeler aydınlansın, uzun sohbetler başlasın

10 Nisan 2012 2.880 kez okundu Yorum yapılmamış

Yaz mevsimi, saatlerce uzayan sohbetleri ve bahçe keyiflerini beraberinde getiriyor. Açık havada vakit geçirebileceğiniz, size özel bir bahçeniz varsa, şanslı insanlardan sayılabilirsiniz. Bu şansı iyi değerlendirmek ve açık havadaki yaşam alanlarınıza doğru aydınlatma ile daha da iyi bir ortam sağlamak için, birkaç önerimiz olacak.

Bahçeleriniz, evlerinizin bir uzantısı. Kendi tarzınızı yansıttığınız bir bahçe dekorasyonunda, doğru ışıklandırma elemanlarının da yardımıyla bütünlüğü sağlayabilirsiniz. Bahçenize konumlandırdığınız keyif köşeleri, yürüyüş yolları, yemek alanları ve güvenliğin sağlandığı yerlere farklı aydınlatmalar kullanmalısınız.

Çok canlı ışıklar göz yorar, bu sebeple endirekt aydınlatma kullanın. Dışarıda olmanız fazla ışıkla muhatap olmanızı gerektirmez ve az ışıkla bütçenize de katkı sağlamış olursunuz. Bahçeniz de az ışıkla loş bir ortam, etkileyici bir atmosfer yakalarsınız. Yine tasarruf amaçlı kullanabileceğiniz doğa dostu, güneş enerjisi ile çalışan lambalar, enerji tüketiminizi azami seviyede tutacaktır.

Bahçe aydınlatmalarında dikkat etmeniz gereken bir başka husus ise, ışıklandırma elemanlarının dış yüzeylerinin her türlü hava şartlarına uygun olması gerekliliğidir. Yağan yağmura, aşırı güneş ışığına, sıcak ve soğuk havaya dayanıklı bir malzeme ile kaplanmış olmalıdır. Paslanmaz bir malzeme olan elektrostatik boyalarla kaplanmış olanları tercih edin.

Bahçenizde bulunan bitki ve ağaçlarınıza dramatik etkiler vermek için yukarıdan, yada aşağıdan verilmiş ışık oyunlarıyla kontrast görüntüler sağlayabilirsiniz. Belirli bir açıdan ışığı vererek derinlik yaratabilir ya da tamamen aydınlatabilirsiniz. Vurgulamak istediğiniz her obje için farklı aydınlatma oyunları oynamanız mümkün. Bahçedeki heykel ya da saksılar için ya da havuzunuzu aydınlatmak için aynanın derinliğinden ve aksinden faydalanabilirsiniz. Gizli ışıklar kullanarak, bahçenizdeki minik patikaya ya da yürüyüş yollarının yanına ve merdiven basamaklarına çekici etkiler yaratabilirsiniz. Bahçenizin gizli köşelerine güvenliği sağlamak adına hareket sensörlü aydınlatma elemanları takarak, hem elektrikten tasarruf sağlarsınız, hem de hareket halindeki her şeyi tespit edebilirsiniz.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.