Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Zemin

Balıksırtı parkelerinizi yenileyin

5 Mayıs 2012 3.948 kez okundu Yorum yapılmamış

Dekorasyon trendlerinde doğal görünümlü konseptler öne çıkarken, uzun yıllardır ahşap dokusuyla birçok insanın tercihi olan parkeler yeniden moda haline geliyor. Teknolojinin gelişmesi ile PVC hammaddeden üretilen birçok laminant parke modeli yapı marketlerde yerini alsa da, doğal parkenin şıklığı tartışma götürmeyen bir gerçektir. Klasik “V” şeklinde (Balıksırtı) döşenmiş parkeler çoğu evde eskimiş ve unutulmuş olsa da, zamanla yıpranmaya bağlı olarak oluşan boşlukları kolay bir biçimde doldurabilir ve böylece ilk günkü şıklığına sahip olan parkelere sahip olabilirsiniz.

Balıksırtı eski parkeler zamanla yoğun kullanıma bağlı olarak yıpranır ve aralarda oluşan boşluklar parkelerin oynamasına neden olur. Uzun vadede üzerine yük bindiği zaman kırılma riski de doğduğundan eski parkelerin arasının doldurulması, en az parkelerin cilalanması kadar önemlidir. Bunun için öncelikle kullandığınız parkenin rengine uygun bir macun bulmanız gerekir. Macun çekerek balıksırtı parkelerinizin arasındaki boşlukları giderebilir ve daha sonrasın uygulayacağınız cilalama işlemiyle ilk günkü görünüme kavuşan klasik parkelerinizi uzun yıllar boyunca kullanmaya devam edebilirsiniz.

Macunlama işlemiyle birlikte balıksırtı parkelerinizin üzerine vernik de uygulayacağınızdan, yapı marketlerden bu işe uygun zımpara ve vernik edinmenizde de yarar var. Bu aşamada en sağlam dolgunun, zımparalama ile çıkan parke talaşıyla karıştırılan vernikle yapıldığını da unutmayın. Her ne kadar en hızlı ve düzgün zımparalama işlemi makine yardımıyla olsa da, biraz efor sarf ederek düzgün bir zımparalama işlemi yapabilirsiniz. Zımparalama sizin için çok ağır bir iş ise, makine kiralayan kişilerle veya şirketlerle iletişime geçebilir ve böylece çok daha ucuz maliyetli olarak zımparalama işlemini halledebilirsiniz. Zımparalama sonrası parkelerden çıkan toz talaşı atmayın ve bu talaşı vernikle karıştırın. Böylece parke arasındaki dolgu hem daha doğal görünen bir dokuya hem de çok daha sağlam bir yapıya sahip olacaktır.

Vernik ve toz talaş ile hazırladığınız macunu parkelerin arasına uygulayın ve dolgu malzemesi kuruyarak sert bir form alana kadar birkaç saat bekleyin. Vernikle hazırladığınız macun ile parkelerinizin arasını doldurduktan sonra pürüzsüz bir zemin elde etmek için yeniden zımpara yapmanız gerekir. Daha kısa süren bu ikinci zımparalama işleminin ardından elektrik süpürgesiyle zemini süpürün ve ardından ıslak bir bezle parkeleri iyice temizleyin. Zemin tamamen kuruduktan sonra ihtiyaca göre bir ya da iki kat vernik uygulayın ve verniğin tamamen kuruması için en az 24 saat yüzeyi kullanmayın.

 

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.