Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Balkon çiçeği seçimi

3 Mart 2012 5.886 kez okundu Yorum yapılmamış

Her insan yemyeşil görünen ve mis gibi çiçek kokularının hakim olduğu bir balkon ya da teras dekorasyonuna sahip olmak ister. Balkonlarda saksı veya kasalarda yetiştirilecek çiçeklerin doğru seçimi iklim şartlarına, mekanın aldığı güneşe, mekanın yapısına ve sizin ayırabileceğiniz zamana göre değişir. Ancak en dar ve güneş almayan ortamlarda dahi yetişebilen bitkiler olduğunu ve haftada bir defa birkaç dakikanızı ayırarak son derece güzel bir tasarıma sahip olabileceğinizi de unutmayın.

Saksı seçimi

Balkonunuz da eğer yeterince yer olmadığından şikayet ediyorsanız, balkon demirlerine koyacağınız saksı asacaklarıyla bu sorunu da kolaylıkla çözebilirsiniz. Ancak burada çiçek seçimine geçmeden önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, balkon demirlerinizin asacağınız saksıların ağırlığını taşıyacağından emin olmaktır. Balkon parmaklıklarına birer metre ara vererek dahi koyacağınız 3 adet orta boy saksı, balkon demirlerine fazladan 100 kilodan fazla yük taşıması anlamına gelir. Bu nedenle en azından saksının ağırlığından tasarruf etmek için, saksı ve kasalarda plastik içerikli hafif malzemeleri tercih edin. Bitkiler için genellikle içerisine kondukları saksı değil, toprak daha önemlidir.

Güneşe göre çiçek seçimi

Balkonunuzun konumu  şayet günde 6 saatten fazla güneş almaya müsaitse, o zaman güneş seven bitkileri tercih edebilirsiniz. Bakımı kolay olan ve güneş ışığında çok hızlı bir şekilde büyüyen bitkilerin bazıları; Sardunya, Kadife Çiçeği, Mine Çiçeği, Papatya, Veronica, Petunya, Adaçayı, Afrika Çiçeği, Yaz Karanfili ve Çanta Çiçeği olarak sayılabilir. Bu bitkiler güneş ışığını seven ve fazla bakım gerektirmeyen yapıları sayesinde güneş ışığı alan balkonlar için idealdir.

Şayet balkonunuza günde 3 saatten fazla güneş ışığı gelmiyorsa; Begonya, Küpe Çiçeği ve Katmerli Begonya gibi gölge seven bitkileri tercih edebilirsiniz. Yarı gölgeli balkonlarsa genel olarak çoğu bitkinin yetişmesi için yeterli güneş ışığına sahiptir.

Ekim şartlarına göre çiçek seçimi

Yetiştirmek istediğiniz çiçeğin bakımı, satın alma aşamasından itibaren başlar. Bunun için bitki kökleri gelişmiş ve böylece daha dayanıklı olan çiçekleri satın almaya özen göstermeniz, bitkinizin balkonunuza daha rahat bir şekilde adapte olmasını sağlayacaktır. Yıllık saksı bitkileri için en ideal ekim zamanı Nisan sonu Mayıs başı gibi başlayarak, sonbaharın ilk günlerine kadar gider. Bu nedenle doğru zamanda çiçek ekimi yapmanız ve bu şekilde bitkinin yetişmesi için doğru ortamı oluşturmuş olmanız gerekir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.