Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Duvar, Genel

Balkon kapatma

7 Şubat 2012 4.526 kez okundu Yorum yapılmamış

Balkonunuzu kapatarak mutfağınızı ya da evinizin diğer bir odasını genişletmek, ilk bakışta mantıklı bir fikir gibi görünebilir. Ancak bu işlemin yapılmasından önce bazı faktörleri göz önünde bulundurmak ve işlemin yapım aşamasında da bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Öncelikle her ne kadar balkonun kapatılması için kullanılan malzeme PVC dahi olsa, bu işlem evin izolasyon dengesinde bir bozulma yaşanmasına ve ısı kaybının artmasına neden olacaktır. Bu nedenle balkon kapatma işlemi esnasında mecbur değilseniz balkon kapısının yer aldığı iç kısımdaki duvarı yıktırmayın. Aksi halde evin bu bölümünde yaşanacak ısı kaybı daha fazla olacak dolayısı ile ısınma için daha fazla yakıt tüketmeniz gerekecektir.

Balkon duvarının yıkılması ile evin bu bölgesinde terleme ve nem oluşumu başlayabilir. Çünkü evin balkon bölümünde yer alan duvarlar dış kısımda yer alacak şekilde yapıldığından, herhangi bir yalıtım malzemesi kullanılmadan örülmüştür. Ayrıca evin diğer odalarından farklı olarak balkon bölümünün alt kısmı boş olacağından, ısı kaybının daha yoğun yaşanmasına da neden olacaktır. Bu nedenle balkon kapatma işleminden sonra bu bölümünün tabanına, uygun yalıtıma sahip bir fayans döşetmeniz akıllıca olacaktır. Fayansların yapıştırılması esnasında dış cephe için kullanılan bir flex yapıştırıcı kullanılması gerekir. Derz dolgularının silikonlu malzemeden üretilmesi, sağlanacak izolasyonun üst seviyede olmasını sağlayacaktır.

Balkon kapatma esnasında bu tür yalıtım seçenekleri düşünülmemesi; çetin geçen bir kışın ardından, insanları yeni bir tadilat yaptırmak zorunda bırakabilir. Balkon kapatma esnasında balkon duvarının da kırılmasını istiyorsanız; dış cepheye köpük uygulanması ve sonrasında file, astar, sıva yapılması en doğru tercih olacaktır. Daha sonra yapının dış cephe boyasının renginde bir boya ile bu bölümün tekrar kapanması da gerekecektir. Balkon kapatma işleminden sonra şayet bu bölgede masa ya da sandalye kullanacaksanız, nem alma olasılığına karşı ahşap malzemeli takımlardan ziyade PVC’den üretilmiş koltuk ve masaları tercih etmeniz daha yararlı olacaktır. Özellikle Kuzey cepheli balkonları aşırı nem aldığı için kapatmayı düşünüyorsanız, kapatma işleminden sonra da büyük olasılıkla nem sorunu yaşamaya devam edeceğinizi bilmenizde fayda var.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.