Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Bahçe

Balkonda sebze yetiştiriyoruz!

18 Mart 2012 4.887 kez okundu Yorum yapılmamış

Evinizin balkonunda minik bir bahçe yapıp, yetiştirdiğiniz sebze ve otlarla, akşama hazırlayacağınız bir ziyafeti düşünün. Toprakla uğraşmak insanı stresten arındırdığı gibi, yeni bir hobi olarak sizi mutlu kılacak bir uğraşı olabilir. Daha önceleri hiç fide ekmemiş, hatta çiçek sulamamış ya da giriştiğiniz her yetiştiricilik işinde başarısızlığa uğramış olsanız dahi kendinize bir şans tanıyarak yaklaşan bahar ve yaz mevsimini değerlendirmelisiniz. Aletleri, toprağı, tohum ve fideleri almadan evvel, çocuğunuzla birlikte dalından kopartacağınız minik domateslerin hayali kurun.

İlk önce kendinize bir alan seçin, balkonunuzun ya da terasınızın bir kısmını bu iş için ayırabileceğiniz gibi bir leğen ya da bu amaç için üretilmiş özel küvette size yardımcı olabilir. Yetiştiricilik yapacağınız alanın iyi şekilde izolasyonunun olduğundan emin olmalısınız. Suladığınız topraktan sızan suların alt komşunuzun balkonuna akmasını istemezsiniz. Alanın, özellikle balkonun, sağlamlığından emin olun çünkü suyu çeken toprak tahmininizden ağır olur, çökme ya da çatlamalara sebep olmayın.

Alanı ve konumu belirledikten sonra güneş açısını kontrol edin. Fazla güneş alan bir mekansa, alacağınız küvet ya da saksının siyah olması, sıcağı çekmeye fayda sağlarken, bol güneş alan bir mekan için beyaz bir ürün bölgede, yaklaşık 4 C’lik bir avantaj sağlayacaktır. Küvetinizi konumlandırın ve alt kısmına küçük taşlar veya kırılmış saksı parçacıkları yerleştirerek su tahliyesini kolaylaştırın. Toprak yerine alternatif toprak kompostları kullanmanız bu tarz bir yetiştiricilik için daha iyi olacaktır.

İlk önce tohum yerine, fidelerden başlayın. Büyük yapı marketlerinden veya belediyenin bahçe mağazalarından alacağınız 3 adet bitki, başlangıç iyi bir seçim olacaktır. Onlarca sebze, ot ve meyve denemesine girişirseniz, kafanız karışır ve farklı toprak türleri kullanmanız gerekeceği için başlamadan hüsrana uğrarsınız. Başlangıç için fesleğen, maydanoz, dereotu gibi baharlı otlardan satın alın. Birkaç ay bu şekilde ürün aldıktan sonra, sebzelere geçiş yapabilirsiniz. Satın aldığınız sebze fideleri hakkında, görevliye sorular sorun. Ne kadar sulanmalı, toprağı ne olmalı, güneş ne kadar görmeli gibi. İklim koşullarını hiçbir zaman göz ardı etmeyin. Sebzeleriniz dondan çok çabuk etkilenir, onları soğuk havadan koruyun. Toprakla uğraşmanın keyfine vardığınız zaman, bu daracık alan size yetmeyecektir, daha geniş alanlara ulaşmak için, hobi bahçelerine ya da varsa evinizin bahçesinde denemeler yapabilirsiniz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.