Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Balkonlarda doğa etkisi

30 Haziran 2012 1.356 kez okundu Yorum yapılmamış

Yeşile özlem duyan metropol insanı, kalın duvarların arasında nefes almaya çalışıyor. Ah yaz gelse de tatile gitsek düşüncesi, bize kaçış noktalarımız olduğunu hatırlatıyor ve rahatlatıyor. Peki, neden evimizde küçük yeşil bir bahçe yaratamıyoruz? Günlük yaşamımızda ve özellikle yaz mevsiminde, vaktimizin çoğunluğunu geçirdiğimiz balkonları düzenleyerek, doğal bir ortam yaratabilir ve tatil hissini 4 mevsim yaşayabiliriz.

Balkonlarda 4 mevsim yaratabilmek için, öncelikle cam balkon modellerinden birini seçmek ve kış aylarının soğuğu, yaz aylarının sıcağı, toz, toprak ve sesten korunmak gerekiyor. Ben sadece yaz mevsiminde kullanacağım diyorsanız, şemsiyelerle de çözüm sağlanabilir. Öncelikle, balkonunuz kaç metrekare onu bir ölçün. Küçük de olsa, büyük de olsa düzenlemeleri yapabilirsiniz. Dış ortam için üretilen ve sudan etkilenmeyen yer kaplamalarından tavsiye edeceğiz size. Bu malzemeler %70 PVC, %30 ahşaptan sıkıştırılarak üretiliyor. Sudan etkilenmediği gibi de yanmıyor ve renk değiştirmiyor. Zeminlerde ahşap kaplama görüntüsü veriyor. Renk olarak ta meşe, antik ve ceviz gibi seçenekleri var. Balkonunuzda yer kaplaması olarak kullanabilirsiniz. Hatta, dekoratik taşlarla bir arada kullanılıyor. Balkonunuzun üstüne, demirden veya ahşaptan bir küçük bir çardak yaptırabilir ve çok hızlı büyüyen, sarmaşık gül veya begonya sardırabilirsiniz. Özellikle begonya, parlak mor açan çiçekleri, yemyeşil yaprakları ile çok hızlı büyüyen ve saran bir bitkidir. Büyük ve yetişmiş olanları da peyzajcılarda satılmaktadır. Alt kısmına, küçük saksılarda bodrum papatyası ekebilirsiniz. Beyaz, pembe, portakal ve sarı gibi inanılmaz renkleri olan bu papatyalar, diğer papatyalara göre büyük açmaktadır. Bakımı en kolay olan çiçek türüdür. Üstelik kış ayları boyunca da yeşil olarak kalmaktadır. Balkon oturma mobilyası seçerken, mümkün olduğunca yer fazla kaplamayan, rahat oturumlu sandalye veya puflar kullanabilirsiniz. Eğer balkonunuz biraz büyükse, hasır oturma gruplarını tavsiye ederiz. Bu takımların içine yerleştireceğiniz, İngiliz tarzı yastık ve minderlerle çok şirin bir hava yaratabilirsiniz. Duvarlara alacağınız denizcilik veya doğa ile ilgili seramik dış ortam tabloları ile görselliği destekleyebilir, bahçe heykellerinin küçüklerini minik çardağınızın veya çiçeklerinizin yanına koyabilirsiniz. Balkon düzenlemede esas olan şey, sizi yormayacak ve şehir havasından uzaklaştıracak rahat oturum alanı oluşturmaktır. Balkon oturma gruplarını seçerken, hareket kabiliyetinizi sınırlamaması önemlidir.

Şehrin içinde kaçış noktası yaratabileceğiniz alanlar, balkonları küçük bir bahçeye dönüştürmek ile mümkündür. Böylece, şehrin tüm kalabalığının içinde, doğayla iç içe bir oturum alanı kazanılmış olmaktadır.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.