Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Banyo

Banyo için renk seçimi

11 Nisan 2013 2.843 kez okundu Yorum yapılmamış

banyo dekorasyonuTemizliğin simgesi olduğu için genellikle banyolarda beyaz renk ağırlıklı olarak kullanılsa da aslında oldukça farklı renkler kullanarak daha da ferah ve temiz görünen bir banyo dekorasyonu yapılabilir. Fildişi, gri, krem ve siyah gibi nötr tonların hakimiyetindeki banyo dekorasyonları belirli bir yerden sonra tamamen birbirinin aynı görünmekte ve bu nedenle de aynı kalıptan çıkmışçasına sıradanlığın ötesine geçememekte. Yeşil, kırmızı, mor, sarı ve mavi gibi kontrast yani tamamlayıcı renklerin bir arada kullanılması ile birlikte banyo dekorasyonunda farklı bir etki yaratılması işten bile değildir. Banyoların vazgeçilmez duvar ve zemin kaplaması olan fayanslar banyolarda geniş yüzeyler kapladığı için renk seçimi konusunda öncelikle fayanslara odaklanmak mantıklıca olacaktır. Canlı ve özgün bir banyo dekorasyonu için muhakkak bir “vurgu rengi” belirlenmeli ve dekorasyonda tabiri caizse de bu renk üzerine oynanmalıdır.

banyo renk seçimiBanyonun ferah görünmesini sağlamak demek her yüzeyde sıcak renkleri kullanmak manasın değil, nötr tonlarla sıcak renkleri doğru bir kontrast yaratacak biçimde dengeli kullanmak demektir. Bu aşamada vurgu rengi olarak belirlenen kırmızı, turuncu ya da pembe gibi yüksek enerjili renkler bazen küçük bir banyo paspasında bazen de havlularda dahi tercih edilerek farklı bir etki yaratılabilir. Duvarların tamamen fayans kaplandığı banyolarda pek çok insan tüm duvarın tek tip fayansla döşenmesi gerektiğini düşünür. Aslında fayanslar teker teker döşendiği için tamamen farklı bir tasarım geliştirilmesi için adeta biçilmiş kaftandır. Duvarlarda yarıya kadar belirli bir renk, zemine kadar da apayrı bir renk kullanılabilir.

renkli banyoÇift renkli fayanslar duvarların farklı bir biçimde algılanmasını sağlayarak banyo dekorasyonuna farklı bir etki katarken, banyo aynaları da bu konuda oldukça önemli bir yere sahiptir. Beyaz ya da gri gibi nötr renklere görkemli şıklığı ve yüksek enerjisiyle eşlik edecek kırmızı ya da fuşya bir ayna çerçevesi, banyo dekorasyonunun da sıradanlıktan çabucak sıyrılmasını sağlar. Pek çok insan kırmızıyı banyo için riskli bir tercih olarak düşünse de, aslında kırmızı renk paletinde son derece sakin tonlar da bulunmaktadır. Soğuk renklerin banyo dekorasyonunda en çok tercih edileni olan mavi de nötr tonlarla birlikte kullanılarak banyo dekorasyonunun donuklaşmasına neden olmaktadır. Sütlü kahve ya da toprak tonlarıyla birlikte kullanılan mavi banyonun hem ferah hem de farklı bir şıklık vaat etmesine yardımcı olacaktır. Siyah ile sarı veya turuncu da banyo dekorasyonu için farklı olduğu kadar şık bir renk tercihi olacaktır.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.