Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Banyo

Banyo lavabosu modelleri

7 Mayıs 2013 4.208 kez okundu Yorum yapılmamış

banyo lavabo modelleriBanyo dekorasyonunda hak ettiği değeri görmeyen unsurların başında gelen lavabolar, doğru armatür ve lavabo dolabının seçilmesiyle birlikte banyonun algı odağı haline gelebilir. Şık görselliği ile banyoya değer katan bir banyo lavabosu, dikkatlerin lavabo üzerindeki aynaya da çevrilmesini sağlar. Her zaman dekorasyonda ayrı bir yere sahip olan aynalar, insanların mekan algısını etkiler ve dekorasyonu daha fazla beğenmelerini sağlar. Banyo lavaboları ile insanların banyo dekorasyonunu beğenmesi arasında ilk bakışta bir bağlantı kurulamasa da, bakışları önce kendine sonra da aynaya yönelten bir lavabo insanların aynada kendisini görmesini ve farkında dahi olmasa bilinçaltında mekanla kendisini özdeşleştirmesini sağlayacaktır. Bu da insanların banyo dekorasyonunu kendilerine daha yakın bulmalarına neden olarak, psikolojik bir etki olarak dekorasyona dair pozitif düşünceler geliştirmelerini kolaylaştıracaktır.

banyo lavabolarıİnsan psikolojisini bir kenara bırakmak gerekirse, banyo dekorasyonu için doğal taşlardan metal parlaklığının yüksek enerjili etkisine farklı lavabolar seçerek banyoların sıradanlıktan kurtulması kolay bir biçimde sağlanabilir. Son dönemde genel olarak ev dekorasyonunda trend haline gelen ahşap yüzeyler, banyo lavabolarında da lüksün simgesine dönüşmüş durumda. Ahşap bir banyo dolayı ve ahşap ayna çerçevesiyle birlikte kullanılan doğal ahşap malzemeli bir lavabo, en sade banyoların dahi konsept bir dekorasyona sahip olmasını sağlayacaktır. Lavabolarda çanak modeller de son dönemde oldukça popüler durumda ve bu çanak lavabo modellerinde de özellikle doğal taşlar kullanılmakta.

banyo lavabosu

Granit ve mermer gibi doğal taşlar her zaman olduğu gibi banyo dekorasyonunda “lüksün simgesi” olmayı sürdürüyor ve özellikle çanak lavabo tasarımların doğal taş kullanılmasıyla birlikte banyonun havası da 180 derece değişiyor. Küçük bir lavabo özellikle dar alanlı banyolarda şıklığıyla olduğu kadar işlevselliğiyle de avantaj sağlasa da, mümkün olduğunca insanların elini rahat bir şekilde yıkayabileceği genişliğe sahip olan tasarımları tercih etmekte de yarar var. Ev sakinlerinin ve misafirlerin dar olduğu için kullanırken etrafa çok fazla su sıçratması, eninde sonunda kadınlara ekstra temizlik işi çıkaracaktır. Ayrıca çok şık görünmesine karşın kullanım esnasında derz alanlarına çok fazla su sıçramasına sebep olan lavabolar, uzun vadede banyoda rutubet sorunu yaşanmasına da sebep olabilir.

çanak lavaboBanyosunda yeterli alana sahip olmayanlar için küçük dolaplı lavabo tasarımlarını tercih etmek bazen bir zorunluluk olduğundan, lavabonun küçük olmasından kaynaklanan dezavantajı ortadan kaldırmak için sıcak renkli ve iddialı modeller de tercih edilebilir. Parlak yüzeyleri ya da yaratıcı tasarımı ile dikkat çeken bir lavabo, dar bir banyonun dahi beğeni toplamasına ve banyonun yapısal dezavantajının daha az hissedilmesine yardımcı olabilir. Ancak fayans ve zemin döşemelerinde zaten çok renkli ve yoğun desenli modellerin tercih edildiği banyolarda bir de lavabonun farklı renklere sahip olması, banyo genelinde bir renk karmaşası yaşanmasına ve mekanda genel tasarım bütünlüğünden söz edilmesinin imkansız hale gelmesine de sebep olabilir.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.