Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Banyo, Mutfak

Banyo ve mutfaklarda suni mermer kullanımı

17 Mayıs 2012 6.319 kez okundu Yorum yapılmamış

Suni mermer, doğal mermere alternatif olarak piyasaya sürülmüş bir malzemedir. Doğal mermerin fiyat skalasının oldukça yüksek olması, üreticileri, müşteri taleplerine cevap vermek adına suni mermer üretimine yöneltmiştir. Doğal mermerler, mermer ocaklarından, her hangi bir kimyasal sürece maruz bırakılmadan, sadece işlenerek kullanılırken, suni mermerin yapımı, oldukça fazla aşamalardan geçiriliyor. Dolamid ve sıvı polyester malzemelerinin kimyasal olarak reaksiyona sokulup, kobalt başta olmak üzere farklı hammaddelerin de eklenmesi suretiyle suni mermer üretimi yapılıyor. Suni mermer, kimyasal süreç ve eklenen hammaddeler sonrasında kalıplara dökülüp, donması ve kalıplanması süreçlerinden geçiriliyor.

Doğal mermer gibi parlak olmasını sağlamak amacıyla en üst yüzeyine cilama yapılarak, pazara sunuluyor. Suni mermer hemen hemen mermerin kullanıldığı her alanda kullanılabilir bir malzemedir. Banyolarda, küvet, jakuzi, duş teknesi ve banyo tezgahı ya da mutfaklarda yine tezgah olarak kullanılabilir. İstenilen ölçülerde ve ebatlarda kalıplara dökülüp, dondurulan suni mermer ardından montajı yapılarak kullanıma geçiliyor. Suni mermeri evlerde farklı amaçlar doğrultusunda kullanabilir, yapım aşamasında içine katılan pigmentler sayesinde, çeşitli renkler ve hatta desenler elde edilebilir.

Doğal mermer kadar gerçek bir görüntü sergileyemez ama fiyat avantajları yüzünden en fazla tercih edilen yüzey malzemesi olarak kullanılmaktadır. İstediğiniz ölçülerde doğal mermeri bulmak ve montajını yaptırmak oldukça zorken, suni mermerde bu tarz sorunları yaşamazsınız. Üst yüzeyinin monoblok oluşu, pütür ve çıkıntı ihtiva etmeyişi açısından kullanışlı bir malzemedir. Hijyenik açıdan oldukça sağlıklı bir malzeme olduğu söylense de, yine de doğal mermer kadar sağlıklı olmadığı düşünülüyor. Üstelik piyasada oldukça fazla suni mermer üreticisinin olduğunu ve bunlardan hangisinin, bahsi geçen kimyasal süreçleri doğru yaptığını ve bir standarda bağlanmamış olması konularını düşünerek tercih yapılmalı.

Her zaman doğal olanı seçmek, hem sağlık açısından hem de çevre duyarlılığı açısından oldukça faydalı olacaktır. Suni her hangi bir maddenin yapımı sırasında çevreye verilen zararlar göz önünde tutulup, gelecek için, çevre için her zaman bilinçli tercihler yapmamız gerekiyor.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.