Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Banyo

Banyolarda küflenme sorununa son

21 Nisan 2012 5.228 kez okundu Yorum yapılmamış

Banyolarında su ile doğrudan temas eden yüzeylerinde sızdırmazlık sağlamak için kullanılan silikon dolgu malzemeleri, pratik kullanımı ve hızlı kuruması nedeniyle avantaj sağlasa da zamanla küflenme sorunlarına neden olabilir. Küvet, lavabo, duş tekneleri veya tezgahların duvar ile birleşim yerlerinde su sızdırmazlığı sağlamak için kullanılan silikonlara alternatif olarak kenar çıtalarını kullanabilirsiniz. Silikon bazlı malzemeler gibi küflenme sorunlarına neden olmayan kenar çıtaları, ayrıca silikona kıyasla çok daha uzun ömürlüdür.

Küvet ve duşakabinlerin duvarla birleşme yerinden su kaçırmasını önlemek için kullanılan kenar çıtaları bunun haricinde şık bir gizleme malzemesi olduğu için estetik açıdan kötü bir görünüm oluşmasını da engeller. Kenar çıtalarının montajından önce muhakkak uygulama alanındaki eski silikon artıklarının temizlenmesi gerekir. Ayrıca uygulama yüzeyinde nem ya da su olmamasına da özen göstermenizde fayda var. Ölçüm işlemlerini doğru bir şekilde yaptıktan sonra çıtaları 45 derecelik bir açı oluşturacak şekilde kesmeniz gerekir. Ancak günümüzde neredeyse tüm yapı marketlerde kenar çıtaları için “köşe aparatları” satılmakta olduğundan, bu tür akıllı parçalarla düzgün kesim derdin de kurtulmanız mümkün.

Kenar çıtaları düzgün bir şekilde kesmek için demir ya da kıl testere kullanmanız, çok daha hızlı ve kolay bir şekilde kesim işlemini tamamlamanızı sağlayacaktır. Doğru şekilde ölçüm yaptığınızdan emin olduktan sonra işaretlediğiniz yerlerden kıl ya da demir testeresi ile kenar çıtasını muntazam bir biçimde kesin ve uygulama alanına koyarak tam oturduğundan emin olun. Silikonu bu sefer bir dolgu malzemesi olarak değil, bir yapıştırıcı olarak kullanın ve kenar çıtası ile temiz zemin üzerine ince bir tabaka halinde sürün. Kaydırmamaya özen göstererek kenar çıtasını parça parça yapıştırın ve üzerine hafifçe baskı uygulayarak birkaç dakika yerine tam oturmasını sağlayın.

Silikonu bir yapıştırıcı olarak kullandığınız çok ince bir tabaka halinde sürmeye dikkat edin çünkü silikonun fazlası çıtanın yapışması ile kenarlardan taşacak ve ilerleyen zamanlarda yeniden küflenme sorununun oluşmasına neden olacaktır. Eğer silikonu ince bir tabaka olarak sürdüğünüz halde yine de çıtayı yapıştırırken kenarlardan silikon taşıyorsa öncelikle nemli bir bez yardımıyla silikonun fazlasını hemen silin ve daha sonra da kuru bir bezle yüzeyi temizleyin. Kenar çıtalarının yapıştırdıktan sonra yüzeyin kuru kalması gerektiğinden en az 24 saat boyunca küvetinizi kullanmayın.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.