Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Banyo

Banyonuz ne kadar temiz?

14 Nisan 2012 1.465 kez okundu Yorum yapılmamış

Evlerimizi olabildiğince temiz tutmak ve sağlıklı yaşam alanları yaratmak istiyoruz. Özellikle banyolarda gözümüzle göremediğimiz birçok mikro organizmayı yok etmek adına, bütçelerimizi sıkıntıya sokan, her biri farklı amaçlar için hazırlanmış kimyasal deterjanlar kullanıyoruz. Temizlik adına gereksiz işlemlere giriyor, A ve B deterjanını karıştırıp, korkunç kazaların önünü açtığımızın farkında değiliz. Aslında su, sabun ve çamaşır suyu her şeyi temizliyor, aile bütçesini sarsmıyor, sağlığımızı tehdit etmiyor ve dolaylıda olsa ekolojik hayata uygun, doğayı tehdit etmeden, evlerde hijyen sağlamamıza yardımcı oluyor.

Çamaşır suyu ciddi bir kimyasaldır. Kullanım sırasında evde küçük çocukların olmadığı bir zamanı seçmelisiniz. Günlük banyo temizliğinizde klozetin iç tarafına çamaşır suyunu sıkın ve kapağını kapatın. Yarım saat beklettikten sonra sifonu çekerek arındırın. Üst ve ortadaki kapak için 9 ölçek suya 1 ölçek çamaşır suyu dökerek, kullan at bez ya da havlular yardımıyla temizliklerini yapabilirsiniz.

Banyolarda en çok kiri barındıran merkez ise lavabolardır. Satın alırken özellikle yekpare lavaboları tercih edin. Tezgaha yapıştırmalı lavabolar zamanla silikonlu yerlerinde siyah renge çalan yapışkan ve sümüksü dokulu mantar ve bakteri üretimini çoğaltır. Yine lavabo tercihiniz çizilmeyen bir yüzeye sahip, cam ya da seramik olmalıdır. Çizik yüzeyler yine hijyenik bir ortam sağlamanızı zorlaştıracaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz 9’a 1 ölçeğini kullanarak bir karışım hazırlayın. Kullanmadığınız bir diş fırçası ile armatürleri ve birleşme noktalarını ovarak, temizleyin. Yarım saat bekledikten sonra durulama işine geçebilirsiniz.

Bütün evi sildiğimiz kova ve içindeki sopalı havlunun işi bittiğinde, her ikisini de yıkayıp, durulamalı ve sopayı, nemden çabucak arındırmak için, havlu kısmı yukarı gelecek şekilde yerine koymalıyız. Kesinlikle kovanın içinde deterjanlı suyu saklamayın. Bu su, yine bir bakteri yuvasına dönüşür ve siz 2. kullanımınızda tüm eve bunu yayarsınız. Her gün düzenli olarak yaptığınız, doğru tuvalet ve lavabo temizliğinizle, evinizde hijyenik bir ortam sağlamış olursunuz.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.