Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Bayramlar

25 Ekim 2012 1.387 kez okundu Yorum yapılmamış

Dargınların barıştığı, bütün sevdiklerimizle birlikte olduğumuz bayramlarda evlerde daima tatlı telaşlar vardır. Çocukluğumuzdan bu yana kurban bayramlarının 1. Günü genelde kurban telaşı ile geçer. Bir gün sonra yani 2. Günden itibaren bayram gezmeleri başlayacak ve aileler, dostlar bir araya gelecektir.  Kurulan neşeli sofralar, tüm ailenin bir araya geldiği yemeklerde hoş sohbetler yanı sıra yapılan yemek ve tatlılar ile bayram örf ve adetleri yerine gelecektir.

Kurban bayramı gibi diğer tüm dini bayramlarda çocukları sevindirmek, dargınları barıştırmak en güzel geleneklerimizdir. Bayram boyunca kapımıza gelen şeker toplayan çocuklar klasik bir bayram geleneğidir. Rengarenk şeker ve çikolatalar çocuklar için şekerliklerde yerini alır. Bütün bunlar olurken, aklımıza geçmiş bayramlar nostaljik bir şekilde geliyor. Süslü, püslü kıyafetler haftalar öncesinden alınır, ayakkabılar yatak başlarında beklerdi. Sabah olsun ve bayramlıklarımızı giyelim diye erkenden uykuya dalar, bayram sabahı kalkar ve giyinirdik. Çocukluğumuzun o masum ve güzel günlerinde, önce aile ile bayramlaşır, daha sonra arkadaşlar ile buluşarak apartmanları dolaşır şeker toplardık. Bayram boyunca aileden toplanan harçlıklar, çikolata, gazoz ve toplara harcanırdı. Bayram akşamları klasik aile yemekleri yapılır, dayılar, amcalar, halalar çocukları ile birlikte, ailenin en büyüğünün evinde akşam yemeklerine katılırlardı. Bu gün genelde bayramlarda hepimiz elimizde birer cep telefonu mesajlar atıyoruz, bayramınız kutlu olsun diye. Genelde şehir dışında tatil yapacak yerler araştırıyoruz. Oysa, bayramlar eskisi gibi kutlansa ve çocukluk anılarına eklenen hoş vakitler olarak katılsa, sanırız milletçe birbirimize daha yakın olacağız. Çağ, özgürleşme ve uzaklaşma çağı. Hayatımıza giren internet, cep telefonları ve yalnız, uzak olma duygusu nedeni ile bayramlardan bile kaçtığımız garip bir dönemdeyiz. Çocuklarımızı başka kapılara şeker toplama yollayacak kadar güvenmiyoruz artık  birbirimize.  Oysa hayat, bir anlık bir süre ve önemli olan bizi biz yapan değerleri hatırlamak, öğretmek ve yaşamakdan ibaret..

Kurban bayramınız kutlu olsun.

 

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.