Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Bebek nevresim takımları

12 Ocak 2012 3.475 kez okundu Yorum yapılmamış

Yeni doğmuş bebeğinizin yatağında kullanacağınız nevresim takımı dekoratif olduğu kadar bebeğin sağlığı için de uygun olmalıdır. Nevresim takımının estetik görünüm olarak bebek odasına katacağı olumlu hava kadar, üretildiği malzemenin de bebeğiniz için herhangi bir sağlık riski taşımaması oldukça önemlidir. Bu nedenle bebek nevresim takımları alırken pamuk oranı yüksek ya da mümkünse tamamen pamuktan üretilmiş ürünleri tercih etmelisiniz. Pamuktan üretilen nevresim takımları hem çok daha sağlıklı bir ortam sağlar hem de yeni doğan bebeklerin hassas ciltlerinde herhangi bir tahriş yapmadığında konforlu bir uyku sağlar.

Uzmanlar yeni doğan bebeklerin en az 1 yaşına kadar yastık ve yorgan kullanmadan uyuması gerektiğini söylediğinden, yatak sadece nevresim takımından oluşmalıdır. Bu sebepten ötürü kullanacağınız nevresim takımının, estetik ve sağlık açısında öneminin daha da artması demektir. Ayrıca satın alacağınız bebek nevresim takımının sık dokulu pamuktan üretilmiş olmasına da dikkat etmelisiniz. Bebekler uyku esnasında vücut ısıları dengeleyemediklerinden, gece boyunca üstlerini açarak üşütebilirler. Bu nedenle bebeğinizin uyku esnasında yaptığı hareketler ile açılmayacak genişlikte ve oda sıcaklığından etkilenmemesini sağlayacak yapıda olması gerekir. Bebekler için ideal uyku sıcaklığı 16-20 derece olduğundan, bebeğinizin vücut ısınını koruyabileceği malzemelerden üretilen bebek nevresim takımlarını tercih etmelisiniz

Bebeğinizin kullanacağı nevresim takımının mevsime uygun olması gerekir. Değişen hava şartlarından yetişkinlerin etkilendiği gibi bebeklerde etkilendiğinden, her mevsime özel ayrı bir nevresim takımı almanızda yarar var. Mümkün olduğunca bebeğin uyurken terlemesini sağlayacak naylon karışımlardan üretilen nevresim takımlarından uzak durarak, mevsime uygun ve bebeğinizin vücut ısısını korurken terlememesini de sağlayacak ürünler almalısınız. Ayrıca yeni doğan bebeklerin gözleri çok hassas ve gelişme aşamasında olduğundan ışığa karşı çok duyarlıdır. Bebek odanızda kullandığınız küçük aydınlatma lambalarından gelen ışığında, nevresim takımı üzerinde kullanılan malzemeden yansımamasına da dikkat etmelisiniz. Birçok bebek parlak desenli nevresim takımlarından yansıyan ışıktan rahatsız olarak, kalitesi bir uyku süresi geçiremez. Büyüme hormonunun uyurken salgılandığı düşünülürse, bebeğinizi rahat ve kesintisiz bir şekilde uyuması çok önemlidir.

Ayrıca bebeğinizin kullanacağı nevresim takımının su tutma özelliğine de göz önünde bulundurmalısınız. Günümüzde her ne kadar bebek bezleri sızıntıları engellese de, bazı durumlarda bezden çıkan sıvılar nedeni ile yatak ve nevresim takımı da ıslanabilmektedir. Bebeğinizin uyurken ıslak bir zeminde yatması, son derece tehlikeli bir durumdur. Vücut yapılarının hassas olması nedeni ile çok çabuk hastalanabilen bebekler, sıvı geçirgenliği olmayan nevresim takımları nedeni ile bakteriyel hastalıklara da daha yatkın hale gelirler.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.