Facebook sayfamızda paylaştığımız yenilik ve modelleri takip etmek için lütfen beğenin.
Anasayfa » Genel

Bebek odası tasarımı için ipuçları

21 Mart 2012 1.969 kez okundu Yorum yapılmamış

Hamilesiniz ve bebeğiniz için her şeyin en iyisini yapmak ve imkanlarınız dahilinde ona güzel bir oda hazırlamak istiyorsunuz. Birkaç ay içinde aranıza katılacak bebeğiniz için büyük bir hevesle aldığınız her şeyi, yazımızı okuyarak tekrar gözden geçirin ve sadece işinizi kolaylaştıracak olanları ön plana çıkartın. Bebek odası tasarlarken gereksiz detaylardan kaçınarak basit ve sakin bir atmosfer yaratacak şekilde düzenleyin. İlk 3 aylık dönemde bebeğin tek ihtiyacı sizsiniz, o yüzden fazla karmaşadan, sürekli hareket eden, zıplayan fırlayan ve çok ses çıkaran oyuncak yığınından kaçınmalısınız.

İlk zamanlar bebeğiniz, sizin odasını nasıl dekore ettiğinize değil, kendini nasıl hissettiğine dikkat edecektir. Bu noktada, ısıtma, ses ve aydınlatmaya önem vermelisiniz. Gündüz uykuları için günışığını kontrol etmek adına ışığı engelleyen storlar işinize yarayabilir. Karanlıkta uyuma ve aydınlıkta uyanık olma alışkanlığını kazandırarak,  ileriki zamanlardaki uyku düzeninin de temelini oluşturabilirsiniz. Çok sıcak bir bebek odası bakteri üremesini artırır ve astım gibi hastalıkları tetikleyebilir, 22-24 derecelik bir sıcaklık en ideal olandır.

Evin en aydınlık odasını, ailenin yeni üyesine ayırın ve pastel tonlardaki renkleri kullanarak ışığı en verimli şekilde kullanın. Bu sırada kendi konforunuzu ihmal etmeyin ve dinlenme koltuğu veya sallanan bir sandalye edinin. Odanın tasarımına ilave edeceğiniz bu dinlenme köşelerinde, bebeğinizi emzirebilir, kucağınıza alıp sakinleştirebilir ve bu zaman diliminde ayaklarınızı uzatarak sizde dinlenebilirsiniz.

Bebek odalarının her gün yeteri kadar havalanması ve temizliğinin yapılması gerekir. Süs eşyalarından, gereksiz ayrıntılardan kaçının. Her yeni eşya zaman içerisinde temizliğinin yapılması, tozunun alınması ve hatta yıkanması gereken materyaller haline dönüşeceğinden, bu tarz dekoratif eşyaları daha sonra kullanmak amacıyla kapalı alanlara kaldırın. İlk 3 ay ihtiyaç duyacağınız belli başlı birkaç materyal vardır. Beslenme saatini kontrol etmek için sevimli bir saat, bol bebek bezi, kağıt -ıslak havlu ve beslenme araç gereçlerini elinizin altında tutmanız yeterli olacaktır. Yüzeyleri boşaltın ve odayı ve kendinizi rahatlatın. Sadece bebeğinizle geçireceğiniz kaliteli zamanlara odaklanın ve bunun keyfine varmaya çalışın.

Konu ile ilgili yorum yaz!

Lütfen aşağıya konuyla ilgili bir yorum yazınız. Yorumlarınızın gösterilmesi için imla kurallarına dikkat etmeli ve gereksiz büyük harf kullanımından kaçınmalısınız.
Ayrıca RSS ile bu konudaki yorumlara abone olabilirsiniz

Yorumlarınızda bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bu sitede gravatar kullanabilirsiniz. Gravatar ile bir çok sitede algılanabilen genel avatarlar oluşturulabiliyor. Gravatara buradan üye olabilirsiniz.